2017’de dijital bankacılığı bekleyen zorluklar neler?

0

Bankalar dijital çağda hayatta kalmak için mücadele ederken,  yasal zorunluluklar ve tüketici gereksinimleri ile rekabet edebilmek için farklı hizmetleri de sunuyor. Yapılan son araştırmalara göre bankalar birçok araştırmacı ve piyasa uzmanı tarafından işaret edilen dijital çağda farklı zorluklarla karşı karşıya. Bu zorluklar arasında en etkili olanları vurgulamak da mümkün.

Raporlar Dijital Bankacılık İçin Ne Diyor?

Gartner ve IDC tarafından hazırlanan raporlar, dijital bankacılık sisteminin geleceğine yönelik önemli bilgiler sunarken, ön plana çıkan detaylar şöyle;

  • 2018 yılına kadar banka müşterileri, mobil cihazlar aracılığıyla bankalarına erişerek hizmet alacak.
  • 2017 ve sonrasında en önemli endişe şubeler üzerinden ne, hangi işlemlerin yapılacağı olacağı.
  • 2016 Tüketici Anketi’ne göre müşteriler, hesabı nereden açacağını seçerken bir banka çalışanı (% 33) yerine dijital bankacılık deneyimini (yüzde 67) daha çok tercih ediyor.
  • 2017 Dijital Bankacılık Raporuna göre, yeni ve mobil teknolojilerin tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden birisi de maliyetlerin azaltma noktasında yardımcı olması.

Gerek bireysel gerekse de kurumsal olarak sunulan hizmetlerde, bankaların 2017 ve sonrasındaki en önemli sorunu, müşterilere yeterli hizmetlerin sağlanması ve mobil olarak tüm işlemlerin yapılabilir olması. Bu açıdan bankaların kapsamlı bir şekilde hizmete verebilmesi adına dijital dönüşümü başarılı bir şekilde yapması gerekiyor. Mevcut raporlarda, mobile yönelimin kişiler tarafından çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği görülürken, mobil uygulamalar ile şubelerin daha da boşa çıkması, bankalara adına farklı bir durumu ortaya çıkarıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>