2017’de ölen 5 girişim

0

2017'de ölen

2017’de ölen girişimlerin birçoğu sürdürülebilir bir iş modeline sahip olamamak veya rakiplerinin çok gerisinde kalmaktan dolayı faaliyetlerini durdurdu. 2017 yılında birçok yeni girişim piyasaya atılmış olsa da, neredeyse bir o kadarı da faaliyetlerine son verdi. Sizler için 2017’de ölen 5 girişimi derledik.

2017’de ölen girişimler

♦ Beepi (2013): Araba alıcılarını ve kullanılmış otomobil satıcılarını bir araya getiren web sitesi olan Beepi Şubat ayında kapandı.

Sermaye artırımı: 150 milyon dolar

En yüksek değerleme: 560 milyon dolar

♦ Quixey (2009): Mobil arama motoru olan Quixey, uygulama araması yapabilmekteydi. Quixey zor geçen dönemlerin ardından Şubat sonunda personelinin çoğunu görevden aldı. Kurucu CEO’su Tomer Kagan’ın Mart 2016’da değiştirilmesine rağmen firma hiçbir zaman istikrarlı bir gelir kaynağı bulamadı.

Sermaye artırımı: 133 milyon dolar

En yüksek değerleme: 600 milyon dolar

♦ Yik Yak (2013): Anonim sosyal medya uygulaması olan Yik Yak, kullanıcılarını platformunda tutmak için mücadele ettikten sonra 28 Nisan’da kapanacağını açıkladı. Yik Yak’ın mağazasını kapatmasından sadece günler önce ödeme şirketi Square, mühendislik ekibini 3 milyon dolara satın aldı.

Sermaye artırımı: 73 milyon dolar

En yüksek değerleme: 400 milyon dolar

♦ Maple (2014): New York merkezli yiyecek dağıtım servisini 8 Mayıs’ta kapandı. Benzersiz hizmeti, hem fiyatı hem de hızlı teslimatı ile çok iyi bir yükseliş yakalamıştı. Ekibinin bir kısmı Birleşik Krallık’tan büyük gıda dağıtım hizmeti Deliveroo tarafından satın alındı.

Sermaye artırımı: 29 milyon dolar

En yüksek değerleme: 115 milyon dolar

♦ Sprig (2013): Sprig, isteğe bağlı olarak yüksek kaliteli yemekler sunan San Fransisco merkezli bir hizmetti. Son teslimatını 26 Mayıs tarihinde yaptı. Sprig, 15 dakika içinde yemek dağıtmayı vaat etmekteydi ancak daha düşük maliyetli rakiplerinin karşısında fazla tutunamadı.

Sermaye artırımı: 57 milyon dolar

En yüksek değerleme: 110 milyon dolar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>