2025’te üretilen araçların yüzde 15’i hibrit olacak

0

Bosch_SarjUnitesiGüç aktarım sistemlerinin elektrifikasyonu hız kazanıyor. Şu anda benzinin daha düşük fiyatta olması da bu durumu değiştirmeyecek. Bu sözler, Almanya’da gerçekleştirilen Otomotiv Sempozyumu’nda konuşan Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner‘a ait. Denner, 2025 yılı itibarıyla dünya genelinde üretilen tüm yeni araçların yaklaşık yüzde 15’inin en azından bir hibrit güç aktarım sistemine sahip olacağını öngörürken, akü teknolojisinde gerçekleşen yeniliklerin de araç fiyatlarının düşmesi açısından önemli olduğunu belirtiyor. Denner’a göre 2020 yılı itibarıyla akü maliyeti yarıya inerken sağladığı enerji iki katına çıkacak.

Elektromobilite, yanmalı motorların cazibesini arttırıyor

Avrupa Birliği, 2021 yılı için çok katı CO2 hedefleri belirledi. Bosch, bu nedenle hibrit güç aktarım sistemlerinin SUV’lar için standart haline gelmesini bekliyor. Bu durumun, dizel ve benzinli motorlara ekstra bir destek sağlayacağına inanılıyor. Denner, elektrifikasyonun yanmalı motorları yeni yerlere taşıyacağını belirtirken, elektrik desteğiyle birlikte geleceğin yanmalı motorlarının çok daha az benzin tüketerek, çevre dostu olacağını belirtiyor. Denner, elektrikli motorun sağlayacağı ek torkun ise sürüş keyfine keyif katacağını, düşük akü fiyatlarının da hibritleri daha ekonomik bir hale getireceğini söyledi.

“Elektrikli araçlar iyi, ama birbirine bağlı elektrikli araçlar daha iyi”

Elektromobiliteyi kullanışlı hale getirmeye yardımcı olan ana faktör ise araçların nesnelerin internetine bağlanması olacak. Denner, “Elektrikli araçlar iyi, ama birbirine bağlı elektrikli araçlar daha iyi” diyor. Şu an bu araçların şarj edilmesinin karışık bir süreç olmasına rağmen, bu sistemin daha kolay bir hale gelmesi bekleniyor. Bosch Grubu’nun yazılım ve sistem birimi Bosch Software Innovations, farklı sağlayıcıların şarj noktalarını barındıran ve elektrik için ödeme yapmayı önemli ölçüde kolaylaştıran bir uygulama geliştirdi. Bu zamana kadar şarj için her bir sağlayıcı için farklı bir müşteri kartı gerekirken, şimdi Almanya’nın herhangi bir noktasında araçları şarj etmek için ihtiyaç olan tek şey bir akıllı telefon, uygulama ve PayPal hesabı. Bosch bu yazılımı, Almanya’daki tüm şarj noktalarının yüzde 80’ine bağlı olan bir yazılım platformu ile tamamlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>