Techinside Google News
Techinside Google News

2035’te Japonya’yı robotlar işgal edecek

- Advertisement -

Robotların veya diğer bir deyişle, yapay zekanın insanların işlerini elinden alması konusunu dikkatle inceliyoruz. Bu robot devriminin önümüzdeki birkaç on yıl için dünyanın en önemli sosyal değişim sancılarını yaratacağını tahmin ediyorum.

Şimdi bilim insanlarının da bu konuda yaptığı çalışmalar, endişelerimizin (veya umutlarımızın) haklı olduğunu ortaya koyuyor.

Nomura Research Institute’den (NRI) bir bilim insanı Yumi Wakao, yaptığı bir araştırmada, 2035 yılına geldiğimizda, yani sadece 20 sene sonra, Japonya’daki iş gücünün yarısının (%49) robotlardan oluşacağını tespit etmiş.

600 iş dalı üzerinde araştırma yapan bilim insanına göre, yazı yazmak, haber üretmek, avukatlık, hukuk gibi insan beynine ihtiyaç duyan mesleklerde insanların devre dışı kalması biraz daha zaman alacak ancak diğer birçok alanda robotlar insanların işlerini ellerinden alacaklar.

Aynı araştırmanın ABD ve İngiltere için de yapıldığını unutmayalım. ABD için bu rakam %43, İngiltere içinse %35 olarak analiz edilmiş.

Burada önemli bir detay da “robotlar insanların işlerini elinden alacak!” söylemi. Bugünden baktığımızda, insanların işten çıkartılması ve yerine robotların yerleştirilmesi korkutucu görünse de 20 seneye kadar robotların insanların yerini almasını sağlayacak sosyal anlayışın gelişeceğini tahmin ediyoruz.

İnsanlara farklı alanlarda iş veya uğraş alanı bulunacağı gibi, Japonya ve Avrupa gibi hızla yaşlanan ülkelerde 20 sene sonra bazı işleri yapacak yeterince genç insan kalmayacağı da tahmin ediliyor. Bu durumda yaşlı toplumun ihtiyaçlarını yerine getirecek robotların varlığı bir gereklilik olacak. Evlerinde bakıma muhtaç hastalar için hasta bakıcı robotlar gibi kimi alanlarda robotların varlığı aslında toplumun büyük bir ihtiyacını karşılayacak. Belediyelerde sokakları temizleyecek robotlar istihdam edilecek, taksi şoförlüğü mesleği ortadan kalkacak ve trafik tamamen robotlara emanet edilecek. Kasiyerler, müşteri danışma merkezleri çalışanları, fabrika işçileri, ofis-ev temizlik/servis işçileri, otomobli tamir ustaları, bahçıvanlar, inşaat ustaları gibi çok sayıda alanda robotlar insanlara göre çok daha temiz, daha doğru, daha hızlı ve daha sorunsuz iş yapar hale gelecekler.

Yine de bu robot devrimi nedeniyle toplumun bir bölümünün de sıkıntılı günler yaşayacağını tahmin etmek zor değil. Dünyadaki iş yükünün tamamen robotlara yıkıldığı, insanların ise refah içinde yaşadığı ütopik bir dünya düzenine doğru evrilen insanoğlu için önümüzdeki 50-100 yılın, bu sosyal değişimin sancılarıyla kıvranarak geçeceğini söylemek yanlış olmayacak.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir