3 adımda Gmail ustası olun

0

Gün boyunca Gmail hesabınıyla haşır neşir olup, e-posta trafiğinde kaybolanlar için hazırlanan bu mini rehber, ofis ortamlarında “Gmail ondan sorulur” mertebesine yükselmeniz için uygun zemini hazırlayacaktır.

Gmail, Google Etiketleri ile görev yöneticisi olsun

Her zaman için e-posta aracılığıyla istekte bulunan (Bana X lazım, bana Y göndersene sana zahmet) birileri vardır ve bu istekler bir süre sonra diğer mesajların altında gömülü kalır. Hadi şu her zaman yaptığımız şeyi hatırlayalım: Bir e-posta gelir, hızla okursunuz ve kendi kendinize daha sonra cevaplayacağınıza söyleyip -bir mucizenin size hatırlatacağı güne kadar- unutursunuz.

Gmail’in önemli özelliklerinden Google Etiketler, mail adresinizi günlük, haftalık ve uzun dönem görevlerini organize etmenizi sağlar ve  asla unutmayacağınız  bir şekilde neyi tamamlamanız gerektiğini gösterir. Bir mesaj geldiğinde önceliğine göre etiketleyin ve böylece işi bitirip silene kadar belirlediğiniz yerde kalmasını sağlayın.

Google Etiketler nerede?

Gelen kutusu içinde etiketlemek istediğin mesajı seçin. Yukardan açılacak menüden etiketleri bulun ve “yapılacaklar”, “bugün”, “bu hafta” ve “takipte kal” isimli 4 ayrı alt etiket oluşturun.
Gelecek mailleri öncelik sıranıza göre etiketleyin. Unutmayın, etiketleri önem sırasına göre renklendirebilirsin.

gmail3adim-1

Önemli mesajlar için Çoklu Gelen Kutusu kullanın

Kimileri “yapılacaklar” listesini, gelen kutusunun üstünde görmek ister. Böylece mesajlarını kontrol ettiklerinde kolay anlaşılır bir arayüze kavuşurlar. Google Etiketler size öncelikli etiketlerinizi gelen kutusunun üstüne taşıma şansı verir.

Bu ayarı yapmak için Ayarlar’a gidin ve Labs sekmesini bulun. Birden Fazla Gelen Kutusu özelliğini bulup etkinleştirin ve ayarlarınızı kaydedin.

gmail3adim-2
Özel bir “Yapılacaklar Takvimi” oluşturun

Google Takvim özelliği zamanınızı daha verimli kullanmanız için size pek çok seçenek sunar. Bu metodlar arasında Google Hatırlatıcı gibi epey geliştirilmiş uygulamalar da var. Kişisel bir takvim ayarlamanız beraberinde  görevlerinizi, projelere ayırmanız gereken özel anları ve günlük görev gidişatınızı düzenleyebilirsiniz.

Yeni bir takvim oluşturun ve Yapılacaklar olarak etiketleyin. Ayarlar kısmından Paylaşım sekmesini bularak kişisel olarak seçin ve diğerleriyle paylaşımın kapalı olduğundan emin olun.
Böylelikle kişisel görevleriniz için bir “yapılacaklar” takviminiz de hazır! Buluşmalarınızı, projelerinizi, yarım kalan işlerinizi takip edebilir ve bir sonraki güne aktarabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>