3D baskı diş protezi üretildi

0

3D baskı diş protezi

3D baskı diş protezi, daha ucuz ve daha sağlıklı protezlerin kullanımını sağlayacak. Ayrıca 3D baskı diş protezi ile sık görülen mantar enfeksiyonlarının da önüne geçilebilir.

3D baskı diş protezi ile enfeksiyon riski azalıyor

3D baskının protez sektöründe kullanılması hızlı, ucuz, dayanıklı ve daha uzun ömürlü protezlerin üretilmesini sağlıyor. University of Buffalo araştırmacıları, 3D baskı kullanarak bu kez diş protezi üretmeyi başardılar.

Dişlerin gücünü test etmek için araştırmacılar, bükülme ve mukavemet test makinesi kullandılar. 3D baskılı protezlerin eğilme dayanımı, sıradan protezden yüzde 35 daha az olmasına rağmen, 3D baskılı dişler test sırasında kırılmadı.

Takma diş kullanan kişilerin yaklaşık üçte ikisi, ağızda iltihaplanma, kızarıklık ve şişmeye neden olan sık görülen mantar enfeksiyonlarına maruz kalmaktadır. Bu çalışmanın en önemli avantajı, proteze ilaç enjekte edilerek, diğer protezlere göre enfeksiyon riskinin daha düşük olması oldu.

2015 yılında 66 milyar doları aşan dental biyomateryaller pazarının, 2020 yılına kadar yüzde 14 oranında artması bekleniyor. Sektörün büyük bir kısmı, özellikle de protezlerin üretimi olmak üzere, diş polimerlerine odaklanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>