Techinside Google News
Techinside Google News

3D baskı ile kalp üretildi

3D baskı, sağlık alanında birçok yeniliği beraberinde getirecek gibi görünüyor. Biyoteknoloji şirketi BIOLIFE4D, 3D baskı ile kalp üretmeyi başardı.
- Advertisement -

3D baskı, özellikle sağlık alanında birçok yeniliği beraberinde getirecek gibi görünüyor. Biyoteknoloji şirketi BIOLIFE4D, 3D baskı ile kalp üretmeyi başardı.

3D baskı ile kalp nasıl üretildi?

İlk olarak üretimi daha hızlı ve daha uygun hale getirmesi nedeniyle yoğun talep gören 3D yazıcılar, kişiselleştirilmiş üretim ve sağlık uygulamaları için kullanılmaya başlandı. Şikoga’da biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren BIOLIFE4D isimli bir şirket, 3D yazıcıların sağlık alanındaki uygulamalarına bir yenisini ekledi.

Aha önce kulak ve burun gibi uzuvların üretiminde kullanılan 3D yazıcılar, bu kez insan kalbi üretimi için kullanıldı. Bu çalışmada karmaşık doku modellerini basabilmek için özel bir biyomürekkep kullanıldı. Hastalardan alınan kalp kası hücrelerinden de yararlanan araştırmacılar, başarılı bir şekilde kalp basabildi.

Geliştiriciler, bu çalışmanın organ naklinin geleceğin önemli bir basamak olduğunu ve önümüzdeki süreçte 3D baskılı kalbin nakil için denemelerine başlanabileceğini söylüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir