3D baskı ile kalp üretildi

0

3D baskı ile kalp

3D baskı, özellikle sağlık alanında birçok yeniliği beraberinde getirecek gibi görünüyor. Biyoteknoloji şirketi BIOLIFE4D, 3D baskı ile kalp üretmeyi başardı.

3D baskı ile kalp nasıl üretildi?

İlk olarak üretimi daha hızlı ve daha uygun hale getirmesi nedeniyle yoğun talep gören 3D yazıcılar, kişiselleştirilmiş üretim ve sağlık uygulamaları için kullanılmaya başlandı. Şikoga’da biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren BIOLIFE4D isimli bir şirket, 3D yazıcıların sağlık alanındaki uygulamalarına bir yenisini ekledi.

Aha önce kulak ve burun gibi uzuvların üretiminde kullanılan 3D yazıcılar, bu kez insan kalbi üretimi için kullanıldı. Bu çalışmada karmaşık doku modellerini basabilmek için özel bir biyomürekkep kullanıldı. Hastalardan alınan kalp kası hücrelerinden de yararlanan araştırmacılar, başarılı bir şekilde kalp basabildi.

Geliştiriciler, bu çalışmanın organ naklinin geleceğin önemli bir basamak olduğunu ve önümüzdeki süreçte 3D baskılı kalbin nakil için denemelerine başlanabileceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>