3D baskılı bisiklet lastiği üretildi

0

3D baskılı bisiklet

Araştırmacılar 3D baskılı bisiklet lastiği üreterek, kullanıcılara ‘yumuşak sürüş’ sağlayacak bir tasarıma imza attılar. 3D baskılı bisiklet lastiği, yolculuk sırasında lastik patlama sorununu da ortadan kaldırıyor.

3D baskılı bisiklet lastiği hava içermiyor

Berlin merkezli bir üretici olan BigRep, ‘dünyanın ilk havasız 3D baskılı bisiklet lastiği’ üretimini yaptı. Michelin’in daha önceki havasız otomobil lastiğine benzeyen bu tasarım, bisiklet kullanıcılarına önemli yenilikler sunuyor. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre özelleştirme yaparak farklı zemin koşullarına uygun lastik üretebiliyor. Örneğin; iç paternde özelleştirme yaparak dağ, doğa, yol koşullarına uyum sağlanabiliyor.

BigRep, bu tasarımın ana hedefinin 3D baskının olanaklarından ilham almak ve bunları keşfetmek olduğunu belirtiyor. ‘Şirket için endüstriyel uygulama’ tasarımı olarak belirtilen bu çalışmanın, ticarileşmesi beklenmiyor. Ancak geliştirme çalışmaları sonrasında bu ürünü ticari olarak görmek sürpriz olmayacak.

3D baskı teknolojisi, otomotiv sektöründe parça üretiminde son yılların yükselen trendi olarak dikkat çekiyor. Bunun bisikletlere de uygulanmış olması, 3D baskının önümüzdeki dönemde her alanda söz sahibi olacağını gösteriyor.

Aşağıdaki video ile 3D baskı ile yapılan üretimdeki katman katman uygulamayı izleyebilirsiniz.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>