3D baskılı silahlar için engelleme talebi!

0

3D baskılı silahlar

3D baskılı silahlar, güvenlik için son dönemde ana gündem maddelerinden biri oldu. ABD makamları 3D baskılı silahlar için yeni bir talepte bulundu.

3D baskılı silahlar engellenecek mi?

Silah üreticisi Cody Wilson, 3D baskılı silahların ticarileşmesi konusunda son dönemde ciddi bir hukuk mücadelesi vermişti. Mahkemenin tedbirli onayı ile tüm çizim satışlarını güvenlik yetkilileri paylaşmak şartıyla şirkete onay verilmişti. ancak ABD makamları güvenlik önlemleri için yeni tedbirler alıyor.

Twitter’a gönderilen bir mektupta, insanların 3D baskılı silahlara erişimini engellemek veya sınırlandırmak için düzenlemeler yapılması talebinde bulunuldu. Ayrıca Facebook, Microsoft, Craigslist, Google, Reddit ve Yahoo’ya da benzer mektuplar gönderildi.

Yetkililer, 3D baskılı silahlara ait binlerce CAD dosyasının dijital ortamda erişebilir olduğunu ve bunun engellenmesi gerektiği belirtiyor.

3D baskılı silah ticaretini engellemek yerine kısıtlama kararının verilmiş olması, yasa dışı satışların da önünü açan bir adım oldu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>