3D deri yazıcı geliştirdi

0

3D deri yazıcı

3D yazıcılar artık farklı görevler için özelleştirilebiliyor. Taşınabilir 3D deri yazıcı, tıp alanındaki çalışmalar için bir ilk olma niteliğinde. 3D deri yazıcı, yara tedavilerinde kullanılabilecek.

3D deri yazıcı ile yaralar tedavi edilebilecek

Yanık veya düşme, darbe gibi olaylar sonucunda oluşan deri yaralanmaları, geç iyileştiği için hastanın günlük yaşamını ciddi derecede etkiliyor. Ancak Toronto Üniversitesi’nden bilim insanları, bu tip durumlar için yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi. deri baskısı yapabilen 3D yazıcı, kişinin derisinde katman katman uygulama yapabiliyor. Epidermis, dermis ve hipodermis katmanlarını örnek vücuda uygulayan yazıcı, yaralı kişinin derisindeki sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilecek.

Taşınabilir özellikteki bu yazıcı, yaklaşık 1 kg ağırlığında. Aslında standart 3D yazıcılar ile benzer çalışan cihaz, filament yerine biyo-mürkkep kullanarak bunu başarıyor. İki farklı protein destekli biyo-mürekkep, deri katmanlarının basılmasını sağlıyor.

Hayvanlar üzerinde testleri gerçekleştirilen bu yazıcının ilk etapta başarılı olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen süreçte klinik onaylar ile insanlar üzerinde testlerinin yapılması planlanıyor.