3D hissine sahip ilk drone geliyor

0

Intel’in, RealSense teknolojisini kullanan ilk drone Typhoon H, ön siparişe çıktı. Typhoon H, üzerindeki kamera vasıtasıyla etrafındaki objelerin derinliğini ölçebiliyor ve bulunduğu ortamı 3D olarak tarayabiliyor. Böylece çevredeki engellere çarpmadan, alanı 3D olarak haritalayarak ilerleyebiliyor.

Intel’in RealSens teknolojisi ile mümkün olan bu yetenek ilk defa bir drone’da kullanılıyor. 1900 dolara ön satışa çıkan drone şimdilik kendi başına uçma yetisine sahip değil. Ancak pilot drone’u kullanırken, drone kendisini çevredeki nesnelere çarpmaktan koruyabilecek. Ağaç dallarına, duvarlara, insanlara çarpma riski azalacak. Drone kullanıcıları kameradan görüntü alarak aracı kullanırken, kameranın görüş açısına girmeyen yukarıdaki pervaneler veya drone’un altındaki ayakları, çevredeki nesnelere veya daha önemlisi, insanlara çarpma riski oluşturabiliyor.

Bu çarpışma riski nedeniyle de ABD’de Federal Havacılık Otoritesi, drone sahiplerine kamera görüntüsü üzerinden drone kullanmayı yasakladı. FAA drone yönetmeliğine göre Pilotlar drone’u, araç ile göz temasının kesilmeyeceği şekilde kullanmak zorundalar. Intel’in RealSense teknolojisi sayesinde, şimdi robotlar, pilotun göz ve el koordinasyonuna gerek kalmadan, kendilerini çevredeki nesnelere çarpmaktan alı koyabilecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>