3D maskeler yüz tanıma sistemlerini kandırıyor mu?

0

3D maskeler yüz tanıma sistemlerini kandırıyor mu

Yapay zeka şirketine bağlı bir grup araştırmacı, 3D maskeler yüz tanıma sistemlerini kandırıyor mu sorusuna cevap aradı. Face ID, bu testlerde başarılı oldu.

Kneron araştırması: 3D maskeler yüz tanıma sistemleri ilişkisi

Günümüzde güvenliği sağlamanın en önemli yollarından biri yüz tanıma sistemleri haline geldi. Bu sistemler, kullanıcıların akıllı cihazlarının başka kişiler tarafından kullanılmasını önlüyor.

 Kneron isimli bir yapay zeka şirketi, yüz tanıma sistemlerinin güvenliğini araştırdı. Fortune tarafından yayınlanan habere göre Kneron, 3D maskeler kullanarak yüz tanıma sistemlerinin kandırılabilme durumunu test etti.

Herkese açık bir şekilde yapılan testler, mağazalarda ve Havalimanında yapıldı. Test sonuçlarında yüksek kaliteli 3D maskeler, bazı durumlarda yüz tanıma sistemlerini kandırabildi. Maskelerin kandıramadığı tek yüz tanıma sistemi ise Apple’ın Face ID’si oldu. Face ID, hiçbir şekilde maskelere kanmayarak, kullanıcı güvenliğini sağladı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>