Techinside Google News
Techinside Google News

3D silah tasarımcısı tutuklandı

İnternet üzerinde 3D silah tasarımları paylaşan ve bu sayede 3D silah basmak isteyenlere hizmet eden Cody Wilson, Tayvan’da tutuklandı.

Çok ucuza silah sahibi olmak 

Cody Wilson, internet üzerinden 3D silah tasarımları satarak gelir elde eden Defense Distributed şirketinin kurucusu. Bu şirket aynı zamanda internet üzerinde özgürce silah tasarımları satabilmek için ABD silah endüstrisi ile büyük bir yasal savaş içinde bulunuyor.

- Advertisement -

Silah endüstrisinin iftirası mı yoksa gerçek mi?

Cody Wilson, tam da bu hukuk savaşının ortasında, ABD’nin çıkarlarına karşı çıkan Wikipedia’nın kurucusu gibi, aniden cinsel saldırı/tecavüz suçlamasına maruz kalarak Tayvan’da tutuklandı. Suçlamayı yapan ise Texas’taki 16 yaşındaki bir kız. Suçlamaların üzerine, Taywan’daki ABD büyükelçiliği Wilson’ın pasaportunun iptal edildiğini duyurdu ve Taywan ile iletişime geçen ABD güvenlik birimleri Wilson’ın tutuklanmasını sağladı.

Bu gelişmeyle beraber, ABD silah endüstrisinin en büyük kabusu olan, “herkesin kendi evinde düşük ücretlerle silah üretebilmesi” senaryosu şimdilik ertelenmiş oldu.

ABD’de 3D basılan silahların yaygınlaşmasına karşı bir kamuoyu tepkisi bulunuyor ancak aynı tepki klasik üretim silahlara erişimin engellenmesi konusunda yeterince güçlü değil. Klasik silahları satın almak ise, teknik bilgi ve deneyim gerektiren baskı işleminden çok daha kolay.

ABD’de silah satın almak ve bulundurmak anayasal bir hak olarak kabul ediliyor ve sayısız silah mağazasının bulunduğu ülkede her yıl milyonlarca ateşli silah satışı gerçekleşiyor. ABD silah üreticileri ayrıca, dünyanın pek çok ülkesine milyonlarca tabanca ve tüfek satışı yapıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

İlginizi çekebilir