3D yazıcı ile üretilen ilk motosiklet

0

3D yazıcı teknolojileri, ABD başkanı Obama’nın başkanlık seçimleri sonrasında yaptığı konuşmada, yeni yüzyılın en önemli gelişmeleri arasında sayılmıştı. Obama’nın başkanlık süresi önümüzdeki sene dolacak ancak henüz 3D yazıcıları çok etkin şekilde günlük hayatımızda görebilmiş değiliz. Yine de endüstrinin özellikle prototip üretmek için 3D yazıcıları yaygın olarak kullandığını biliyoruz.

HP’nin geçtiğimiz hafta duyurduğu yeni süper hızlı 3D yazıcıları ise bu teknolojiyi seri üretime biraz daha yakınlaştırdı. HP’nin yazıcıları şimdilik tek renkli baskı yapabiliyor olsa da, kimi ürünleri çok hızlı olarak üretip doğrudan toplu veya perakende satışa sunmak mümkün olabiliyor.

3D yazıcılar konusunda ilginç bir gelişme de Avrupa’da yaşandı. Airbus’ın alt şirketi olan APWorks, 3D baskı teknolojilerindeki uzmanlığını kullanarak bir motosiklet üretti. Elektrikli motosikletin iskeleti tamamen 3D yazıcıda üretilirken, alüminyum karışımlı hafif bir metalin kullanıldığı motosikletin 35 kilogram ağırlıkla son derece hafif olması da dikkat çekti.

Saatte 80 km hıza çıkabilen LightRider isiml motosiklet 45 km/h hıza ise sadece 3 saniyede ulaşıyor. Pili 60 km boyunca enerji sağlayan motosikletin bataryası çıkarılıp değiştirilebiliyor. Böyelce bağajında önceden doldurulmuş yedek batarya taşıyan bir sürücü motosikletiyle yüzlerce kilometreyi, hiç şarj yapmadan gidebiliyor.

Firma motosikletlerin tanesini 56 bin dolara mal ediyor ve henüz satış fiyatı da belli değil. Aslında firmanın reklamını yapmak amacıyla sadece 50 adet üretilen “koleksiyon”daki motorları satın almak isteyenler şimdilik 2 bin dolar depozito yatırmak durumunda.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>