Techinside Google News
Techinside Google News

3D yazıcılarla evde silah üretebilecek miyiz?

- Advertisement -

gun-feat

3D yazıcılar, dünya için bir devrim niteliği taşıyor. Sadece tasarımcıların masasına yerleştirilecek yeni bir ofis cihazı değil, orta vadede evlerimize girecek popüler bir ev elektroniği cihazı olarak 3D yazıcılar ufak ufak hayatımıza sızmaya başladılar bile.

Ancak 3D yazıcılarla ilgili önemli bir tartışma da henüz sonuçlanmış değil. 3D yazıcılarla evde kontrolsüzce silah üretilmesini nasıl engelleyeceğiz?

3D yazıcılar öyle büyük imkanlara sahip ki, doğru malzemelerle ve kolayca bulunan 3D tasarımlarla, 13 yaşındaki bir çocuk evinde bir M16 otomatik tüfeği üretebiliyor. Daha da ötesi, üretilen silahın mutlaka ordular tarafından kullanılan seri üretim bir silah olması gerekmiyor. Sayısız “butik silah tasarımı” internette alıcısını bekliyor. Bu noname silahlar da en az markalı silahlar kadar insan öldürebiliyor. Dolayısıyla tehlike büyük.

Şimdi bazılarınız, “kim evinde 3D yazıcı ile silah üretip de çıkıp sokakta insan öldürür,” diye sorabilir, o iyi kalpli okurlarımıza, ABD’de eline silah geçiren gençlerin okul basıp onlarca arkadaşını öldürdüğü olayları hatırlatalım. Bu felaketlerin yaşanması için 300 milyon nüfusa sahip bir toplumda bir kişinin aklını kaybederek cinayet işlemeye karar vermesi yeterli oluyor. Burada mesele, o kişinin cinnet geçirdiği anda silahlara kolayca ulaşmasını engelleyebilmek. İşte 3D yazıcıların tehlikesi burada ortaya çıkıyor çünkü isteyen herkesin birkaç saat içinde çalışan bir silaha sahip olmasını sağlayabiliyorlar.

Üstelik mesele sadece “cinnet” meselesi de değil. Toplumsa silahlanma çok önemli bir sorun. insanlar kolayca silah sahibi olup bellerine silahı taktıklarında, planlamamış olsalar bile günlük hayatın içinde tansiyonun çıktığı bir anda silaha davranabiliyorlar. Trafikte her gün kaç kavganın yaşandığını bir düşünün. Bu insanların cebinde silah olması haline yaşanabilecek felaketleri, sönecek hayatları aklınıza getirin.

Ayrıca, cinnet geçiren gençlerden öte, önemli bir terör endişesi de var. İngiltere’de yeni yayınlanan bir güvenlik raporuna göre ülkedeki uyuyan ISIS hücrelerinin 3D yazıcılar marifetiyle 100 Pound maliyetle ölümcül silahlar üretebileceğini ortaya koyuyor. Böylece çok düşük maliyetle çok sayıda silaha sahip olacak teröristlerin İngiltere’de, Paris saldırılarına benzer saldırılar yapmalarından korkuluyor.

Önlem alınabilir mi?

Dolayısıyla, 3D yazıcıların ölümcül bir silaha dönüşmemesi için yakın gelecekte bazı önlemlerin alınacağını düşünüyorum. Drone’ların tehlike yaratmadan uçmaları için özel yasaların ve kayıt işlemlerinin devreye girmesi gibi, 3D yazıcılar için de bazı regülasyonlar söz konusu olacak.

Örneğin, tüm 3D yazıcıların kayıt altına alınması ve hafızlarına bir kara kutunun eklenmesi, yasa dışı olarak evinde silah üretmek isteyenleri durduracak bir önlem olabilecek. Ayrıca, 3D yazıcılar için geliştirilecek özel bir yapay zeka yazılımı, silah üretmek için gerekli parçaların basılmasını engelleyebilecek. Elbette 3D silah tasarımlarının internette rahatça yayınlanmasının da önüne geçecek yasal düzenlemeler devreye girecek ve 3D yazıcıların, insan hayatına tehdit oluşturan bir silah değil, insan hayatını kolaylaştıran bir yardımcı olması sağlanacak.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

6 YORUMLAR

  1. bu tarz soruları soran nedense en fazla insan öldürenler oluyor. Atom bombasını sivillerin üzerinde kullanan, ortadoğuda milyonlarca insanın kanına giren, dünyadaki bütün terör örgütlerini kontrol edenler.

  2. 3D yazıcı ile silah üretimini birleştiren anlayışta olanlar lütfen dünyadan gidin, biraz rahat edelim. Sayısız ürün hemde farklı ürünlerinlerin üretilmesini görmeyip sadece silahları görmek, bardak boş demek oluyor. Bilimin gelişmesine engel olmaya çalışmaktır. İnsanlar ürünlerinin modellerini 3d yazıcıyla hazırlıyor, organ yapılıyor, ev yapılıyor, birazda güzellikleri görmek lazım vesselâm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir