3D yüz tanıma teknolojisinde yeni dönem!

0

3D yüz tanıma

Geliştirilen yeni bir 3D yüz tanıma sistemi, 2D yüz tanıma teknolojilerine kıyasla daha yüksek doğrulukla çalışıyor. 3D yüz tanıma, daha önceden belirlenen bir kişiyi, toplu alanlarda tespit edebiliyor.

3D yüz tanıma için 3 milyondan fazla tarama yapıldı

University of Western Australia araştırmacılar 2D yüz tanımadaki eksikleri gidermek için yeni 3D yüz tanıma sistemi geliştirdi. UWA araştırmacıları, 100.000’den fazla insanın 3,1 milyon 3D taramasını analiz eden “FR3DNet” modelini geliştirdi. Örüntü tanıma kullanılan sistem, kayıtlı olan kişilerin kimliğini belirlemek için kullanılabiliyor. Örneğin bir kişinin profili sisteme daha önce öğretildiyse, karmaşık bir görüntü içerisinden bile o kişiyi bulabiliyor.

Üstelik bu model, kişinin şapka, bere, güneş gözlüğü hatta yüz maskesi takma durumlarında bile doğru bir şekilde çalışıyor. Araştırmacılar modelin, yüzün 3D hatlarının yanı sıra mimiklere de odaklanması sayesinde bunu başardığını belirtiyor.

Yüz tanıma sistemleri özellikle toplu alanlarda suçlu veya şüpheli tespiti için yaygın olarak kullanılıyor. Qantas, Sydney Airport’taki uluslararası yolcuların check-in işlemlerinde pasaport kullanma zorunluluğunu ortadan kaldıran yüz tanıma sistemini duyurmuştu. Bu sistemle yolcular, biyometrik imzaları olan yüzleri ile salona giriş ve uçağa biniş işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>