Techinside Google News
Techinside Google News

3GPP’nin Çalışma Grubu Başkanlığı Samsung’a emanet

Samsung'dan iki Araştırmacı, Dünyanın En Büyük Mobil İletişim Standardı Geliştirme Kuruluşu 3GPP'nin Çalışma Grubu Başkanlığına Seçildi
- Advertisement -

Samsung Electronics, dünyanın en büyük telekomünikasyon standart geliştirme kuruluşu olan Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi’nde (3GPP) iki araştırmacının iki Çalışma Grubu başkanı olarak seçildiğini duyurdu.

1998 yılında kurulan 3GPP, mobil iletişim için küresel birleşik standart geliştirmeye odaklandı. Samsung, Qualcomm, Apple, Ericsson, Nokia, Huawei gibi dünya genelindeki şirketler ve kuruluşlardan oluşan 3GPP, Samsung Araştırma, Samsung’un ileri araştırma ve geliştirme merkezi olan Younsun Kim ve Andrew Bennett’i 3GPP’nin Radyo Erişim Ağı Çalışma Grubu 1 (RAN WG1) ve Hizmet ve Sistem Açıları Çalışma Grubu 2 (SA WG2) başkanları olarak atadı.

Younsun Kim, Mayıs 2021’de RAN WG1 Başkanı olarak ilk olarak atandı ve iki yıllık görev süresini tamamladıktan sonra tekrar bu göreve layık görüldü. Andrew Bennett ise dört yıl boyunca grup başkan yardımcılığı yaptıktan sonra SA WG2 Başkanı olarak seçildi.

RAN WG1 ve SA WG2, 3GPP için temel nitelikteler ve 5G-Advanced, 5G’nin sonraki sürümü ve bir sonraki nesil mobil iletişimin (yani 6G) hazırlığı için standartlar geliştirmede önemli bir rol oynamaları bekleniyor. RAN WG1, radyo erişim ağının fiziksel katmanının teknik özelliklerinin geliştirilmesinden sorumludur. SA WG2 ise 5G ise sistemin mimari standartlarından sorumludur.

6G çalışmalarına 2020’nin ortalarında başlanması bekleniyor

Samsung Electronics CTO’su Paul (Kyungwhoon) Cheun, “İki araştırmacının önemli 3GPP Çalışma Gruplarının başkanları olarak atanması, Samsung’un mobil iletişim standartlarını küresel liderliğinin bir yansımasıdır” dedi. “Gelecekte, Samsung, 5G teknolojisinin bir sonraki evrimi olan 5G-Advanced için standart gelişimine aktif olarak katkıda bulunacak”. dedi, “3GPP, 5G-Advanced standardını geliştiriyor ve tüketicilerin deneyimlerine önemli etkileri olabilecek yenilikleri içeren bir standardın oluşturulmasına çaba göstereceğiz” diyerek devam etti. Bennett ise, “3GPP üye firmaları ile sadece geliştirilmekte olan 5G-Advanced standardı için değil, 6G’nin hazırlanması için de birlikte çalışacağız. 2030 civarında toplumumuzun taleplerini karşılayan 6G ağları ve cihazları sağlamak için 6G tartışmasının 2020’lerin ortalarında başlamasını bekliyoruz.” diye bitirdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir