Techinside Google News
Techinside Google News

4G 2019’da ana eğilim olacak

Yapılan analizler 2019 yılında kullanıcıların yarısının 4G teknolojisine yöneleceğini gösteriyor.
- Advertisement -

Mobil çözümler sunan Ericsson’un Mobilite Raporu’na göre mobil aboneliklerin rakamı 9.2 milyara ulaşacak. AsyaPasifik bölgesi, akıllı telefon ile bunların tüketeceği veri genişliğinde aslan payını alacak. 2014, birinci çeyreği verilerine göre küresel ölçekte, akıllı telefonlar, mobil aboneliklerin yüzde 35‘ini oluşturuyor.

Raporda öne çıkan diğer önemli başlıklar ise şu şekilde sıralanıyor:

– Yıldan yıla mobil abonelik büyüme rakamı yüzde 7,

LTE ve HSPA, 2019’da şebekelerin en yoğun kullanacakları teknoloji olacak,

– Akıllı telefon kullanan abonelerin sayısı 2 yıl içerisinde daha basit telefon türlerinin kullanımını geçecek.

2014’ün ilk çeyreği baz alındığında Hindistan, Çin, Endonezya, Tayland, Bangladeş mobil abone artışını en fazla sağlayan 5 ülke olarak kayda geçti. Bu yılın birinci çeyrek dönemi göz önüne alındığında ekosistemini 120 milyon artıran mobil telekomünikasyon, böylelikle dünya genelinde 6.8 milyar rakamıyla bu alanda kendine yeni bir rekor sağladı.

Kendi başına bir dev olan Çin, 1.250 milyon mobil abone sayısıyla dünyanın 5’te 1’ini elinde tutarken, dünyanın ikinci büyük nüfusuna sahip Hindistan, 790 milyon ile onu izliyor. Ancak, analizler Hindistan’ın mevcut gelişim hızıyla Çin’i  geçtiğine işaret ediyor. Bunda, sadece 2014 ilk çeyreğinde ilk kez “alo” diyen 28 milyon kullanıcının payı bulunuyor.

Kuzey Amerika ve Ortadoğu ise 365 milyon abonelikle dünya pazarının yüzde 10.6’sını oluşturuyor. Asya-Pasifik ve Batı Avrupa bölgelerinde görülen hızlı büyümede sosyal medya kadar mobil oyunların da hatırı sayılır bir payının olduğu dikkat çekiyor. Bu bölgelerdeki ülkeler, 3G ve 4G teknolojilerinde dünyanın en yüksek penetrasyon oranına sahipken Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Ortadoğu’da halen 2G teknolojisi ağırlıklı olarak kullanılıyor. Şebeke projeksiyonuna bakıldığında; Kuzey Amerika’da 5 yıl içerisinde LTE kullanımının yüzde 85, Avrupa’da ise 4G kullanımının yüzde 50 düzeyine ulaşması öngörülüyor.

Akıllı telefon üreticileri için yeni fırsatlar

Hali hazırda yüzde 35 penetrasyon oranına rağmen akıllı telefon pazarının hızlı gelişimi, üreticiler için de yeni fırsatlar anlamına geliyor. 2014 ilk çeyreği verilerine göre satılan mobil telefonların yüzde 65’i akıllı modeller oldu. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15’lik bir artışı ifade ediyor. Beş yıl içerisinde akıllı telefon kullanıcı aboneliğinin 5.6 milyar rakamını bulacağı ve bunun da toplam mobil abonelerinin yüzde 82.3ünü oluşturacağı hesaplanıyor.

Yapılan projeksiyonlara göre Çin, Japonya ve Güney Kore, LTE şebeke kullanımında yüzde 50 müşteri portföyüne sahip olacak. Yakın gelecekte görülecek mobil abone artışında ekonomik gelişmeler kadar kullanıcı ihtiyaçlarının da önemli rol oynayacağı belirtiliyor. Gözlemciler dünya mobil pazarının gelecekte nasıl şekilleneceğinde kullanıcı eğilimleri kadar makro ekonomik göstergelerin ve bölgesel pazar gelişimlerinin de payının bulunacağına dikkat çekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir