Techinside Google News
Techinside Google News

Tayvan’da 4G abone sayısı 1,7 milyona ulaştı

Tayvan'daki 4G abone sayısının dört ayda 1,7 milyon kişiye ulaşması Türkiye açısından önemli bir değerlendirmeye ulaşmamıızı sağlıyor.
- Advertisement -

Tayvanlı telekomünikasyon şirketleri 2014 yılının Mayıs ayında hizmete sundukları 4G servisinde toplam 1,7 milyon müşteriye ulaştı. National Communications Comission’nun (NCC) verilerine göre toplam 4.920 istasyonun hizmet verdiği ülkede mobil ağ operatörlerinin kurulumu için başvurduğu 12.300 LTE istasyonundan 10.300’ünün planları da onaylandı. CommsUpdate’in eski raporlarında işaret ettiği üzere ülkenin ilk 4G ağı Chunghwa Telecom tarafından Mayıs 2014’de devreye sokulmuş, rakipleri Far EasTone ve Taiwan Mobile Company de 4G ticari servislerini Haziran 2014’ün başlarında açmışlardı.

Türkiye açısından 4G servislerine baktığımızda mevcut GSM operatörlerinin yoğun şekilde planlama ve yatırım analiz çalışmaları sürdürdüklerini biliyoruz. Pazardaki üç GSM operatörü de geçtiğimiz yıllardan başlayarak 4G teknolojisi için çeşitli demolar ve testler yapmaya devam ediyorlar. Ancak Türkiye’de hâlâ 4G frekans ihalesi yapılmış değil ve bu ihalenin 2015 yılının sonuna doğru yapılması bekleniyor. Bu durumda 2016 yılından önce Türkiye’de 4G servisinin devreye girmesini beklemek pek mantıklı görünmüyor.

Öte yandan Türkiye 3G teknolojisine de geç girmekle beraber hızlı bir yaygınlaşma abone sayısını arttırmıştı. BTK’nın yayınladığı 2014 2. Çeyrek dönem raporuna göre Türkiye’de 53,3 milyon 3G abonesi bulunuyor ancak bu abonelerin tamamının 3G servisini aktif şekilde kullandığını söyleyemeyiz. Tahminimiz Türkiye’de 4G servisleri başladığında tüm akıllı cep telefonu kullanıcılarının yüzde 90’a yakını 4G servislerini kullanmaya hazır olacaklar ve GSM operatörlerinin 4G servisini yaygınlaştırma hızına paralel olarak ülkemizde 4G servisi kullanıma büyüyecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir