Techinside Google News
Techinside Google News

4G ihalesi ertelendi, peki neden?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5G çıkışının ardından 4G ihalesi iptal mi edilecek soruları akıllara gelmişti. O ihtimal gerçekleşti ve ihale ertelendi, peki neden?
- Advertisement -

4GSon birkaç gündür, sektörde gizliden gizliye 4G ihalesinin ertelenmesinin kesinleştiği dedikoduları dolaşıyordu. Bazı söylentiler ihalenin tamamen erteleneceği yönündeyken, bazılarında ise ihale tarihinin öteleneceği söyleniyordu.

Bugün, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), resmen ikinci ihtimalin gerçekleştiğini, yani ihalenin ertelendiğini duyurdu. BTK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun, 4, 5, 6, 8 ve 9’uncu maddeleri, Elektronik Haberleşme Sektöründe Yetkilendirmeye İlişkin İhale Yönetmeliği’nin 4 ve 16’ncı maddeleri ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine istinaden; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 14.05.2015 tarihli ve 33528 sayılı yazısı ve  ilgili  ihale  komisyonunun  tutanağı  çerçevesinde, IMT  Hizmet ve Altyapılarına  İlişkin Yetkilendirme İhalesi’nin yapılma tarihinin 26.08.2015  tarihine ertelenmesiyle ilgili gerekli değişikliklerin  yapılmasına  yönelik  iş  ve  işlemlerin  yürütülmesini teminen icraya yetki verilmesi hususuna karar verilmiştir.”

Ertelemenin gerekçesi

Yapılan açıklamada belirtilen maddelerde kurumun, yani BTK’nın ihaleyi yapıp yapmamakta serbest olduğu bilgisinin yanında, “ihale kararının karar tarihinden itibaren en geç onbeş işgünü içinde ihale yetkilisi tarafından onaylanabileceği ya da iptal edilebileceği” bilgisi de yer alıyor. Diğer yandan ilgili 16. maddede şartnamede değişiklik yapılmaması gerektiği, bunun sadece maddi veya teknik hatalar ya da eksiklikler olduğu takdirde yapılabileceğine değiniliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yaptığı resmi açıklamada ise erteleme kararının, ihaleye katılan operatörlerle birlikte alındığına vurgu yapılıyor. “İsteklilerin şartnameye yönelik değişiklik taleplerinin değerlendirilmesi ve ihaleye katılacak isteklilerin teknik ve finansal hazırlıklarını tamamlayabilmek için ilave zaman talepleri üzerine” ifadesinin yer aldığı açıklamada ihalenin 26 Ağustos 2015 tarihine ertelendiği belirtiliyor.

İhale şartlarında değişiklik olacak mı?

4G ihalesine girecek tüm operatörler uzun zamandır teknoloji ve hazırlık olarak 4G’ye hazır olduklarını ifade etmişti. Bu açıdan bakıldığında, Bakanlık açıklamasında yer alan “İsteklilerin şartnamye yönelik değişiklik taleplerinin değerlendirilmesi” ifadesi karşılığını bulmakta zorlanıyor. Bir diğer deyişle konunun operatör talebiyle değil, hükümet tarafındaki karar değişikliği sebebiyle olmasının daha büyük bir ihtimal olduğunu öngörebiliriz.

Peki şimdi ne olacak? İhaleye katılacak isimler zaten belli olduğu -ve mevcut koşullara hazır olduklarını belirttikleri- için şartnamede ufak tefek rötuşlar dışında ciddi bir değişiklik olmayacağını söyleyebiliriz. Daha önce gündeme gelen yerli 4G baz istasyonu gibi teknolojilerin sadece üç ay içinde tamamen hazır hale gelmesi de yine düşük bir ihtimal.

İşin mali boyutunda ise, hükümetin ihaleden 2,3 milyar Avro beklediği zaten açıklanmıştı. Erteleme sonrası bu tutarda da ciddi bir değişiklik olmayacağını düşünürsek, ihalenin ertelenmesini sadece 7 Haziran’daki seçim nedeniyle olduğunu söyleyebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir