Techinside Google News
Techinside Google News

4G ihalesinde sürpriz dördüncü aday

Uzun bir süredir konuşulan ve kamu yöneticilerinin 2015'in ilk çeyreğinde ihale yapacağız dediği 4G lisanslarıyla ilgili son dönemece girildi.
- Advertisement -

Mobile UseMobil iletişimde önemli bir eşiği temsil eden 4G teknolojisi yakında resmen Türkiye’de olacak. Bugüne kadar operatörlerin ve çeşitli üreticilerin yaptığı hız testleriyle karşımıza çıkan 4G, 2015’te kullanıcılarla buluşmaya başlayacak.

Sabah gazetesinden Timur Sırt’ın haberine göre yeni ihale yeni bir ismin sektördeki rekabette yerini almasına neden olabilir. Yarın yapılması beklenen ihaleye dair açıklamada dördüncü bir lisansın da dahil edileceğini yazan Sırt, yetkilendirme ihalesinin 2015’in ilk yarısında tamamlanmasının beklendiğini de habere eklemiş.

Daha önce çok telaffuz edilmeyen dördüncü lisansın sektör rekabetini artıracağını söylemek mümkün. Ancak bu rekabetin, adayların ihalede çıkacağı fiyatları – yatırımın geri dönüşünün daha uzun sürecek olması nedeniyle – olumsuz etkileme ihtimali de bulunuyor.

Bununla birlikte, yeni dahil olacak operatörlerin mevcut baz istasyonlarını ortak mı kullanacağı yoksa kendi baz istasyonu yatırımını mı tercih edeceği de bir başka akla gelen soru.

Haberde planlama sırasında yerli teknolojilerin kullanımı ve kırsal alanlara yapılacak yatırımların ön planda tutulacağına da değinilmiş. 3G ihalesinde de gördüğümüz, yerli Ar-Ge’yi teşvik yöntemlerinin 4G için de geçerli olmasını olumlu olarak nitelendirebiliriz.

Sektör içinde, fiyatlar 3G’deki kadar yüksek olmayacak, daha o ihalede ödenen paraların geri dönüşü sağlanmadı yorumlarıyla karşılaştığımızı düşünürsek, 4G sonrası ilginç bir tabloyla karşılaşacağımızı öngörebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

  1. Ülkemiz hücresel mobil haberleşme teknoloji firmalarının ülkemizden alıp götürdüğü para yüz milyarlar ile ifade ediliyor. Akıllı ve dürüst yöneticilerimiz olsa idi bu gün bu teknolojinin bir kısmı ülkemiz de üretiliyor olurdu. Ben 2001 de İran’a gittiğimde adamlar kendi GSM sektör antennlerini üretiyorlardı. Biz bu kadarını bile yapmadık. Bize söylenen hep “şu bu lisansla X firması olarak Türkiye’ye şukadar milyar dolar yatırım yapacağız”. Biz den saklanan ise bu yatırımla vatandaş dan ne kadar alınıp yurt dışına götürüleceği kısacası bizi ne kadar soyacaksınız 4G-ey x firması. 4G bizi yaşanabilir ülke sıralamasında kaç basamak yukarı taşıyacak. 4G beni Norveç standartlarına ne kadar yaklaştıracak ben buna bakarım gerisi laf-ı güzaf.

    Telefon-terör ve bankacılık (TTB) sektörlerine kaptırılan paralar ile Aya gidebilirdik. Aya gitmek demek bir çok teknolojiyi üretebilmek demek. Aya gitmek demek ülke bilim ve teknolojisinin geldiği seviyenin – güvenirliğinin ispatı demek. Aya gitmek demek yüzde yüz yerli her uçağı, helikopteri yapmak demek. Aya gitmek demek kendi arabanı, telefonunu, Radarını, uzun menzilli roketini-füzeni, gemini, nükleer deniz altını ve uçak gemini yapabilirsin demek. Büyük liderler milletlerinin önüne büyük projeler koyar ve onu gerçekleştirmelerini sağlar. Hadi hayırlısı 2G başadılar 3G 4G gök kuşağı renleri gibi ayol gey diri gey diri gidiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir