4G’nin en hızlı olduğu şehirler

2

4 – 4.5 derken sayıların arasında kendine yer bulmayan teknoloji ve pazarlama dünyası için 1 Nisan’dan itibaren yeni bir dönem başlıyor. Türkiye, açıklandığı üzere 1 Nisan 2016 itibariyle 4G temelli iletişim teknolojilerinden faydalanmaya başlanıyor. Altyapı ve biraz da pazarlamacıların etkisiyle ülkemizde dünyadaki örneklerden farklı olarak 4.5G olarak sunulacak olan bu teknolojiden en büyük beklenti hız. Ülkemizde Bakan seviyesinde yapılan açıklamalara göre ortalama hızlar 10 kat artacak. Pratikte bunu görebilir miyiz yoksa iddia edilen hızlar hangi tarihte ülke geneline yayılacak bu operatörlerin planlarına bağlı biraz da. Ve elbette kullandığınız 4G uyumlu cihazın teknik yeterliliklerine…

Geçen yıl bu zamanlarda OpenSignal’in bir raporunu TechInside sayfalarına taşımış ve hangi ülkedeki ortalama hızların daha yüksek olduğunu belirtmiştik. OpenSignal, temel itibariyle topladığı verilerle operatörlerin hız ve yeterliliklerini ortaya koyan bir kurum. The State of LTE başlıklı raporda Kasım 2014 – Ocak 2015 arasındaki ölçümleri baz alınmış, o tarihte 4G hizmeti sunulan 124 ülke arasındaki en hızlıları sizlerle paylaşmıştık. Operatörlerin ülke bazında en hızlı olduğu ülkeler 18 Mbps ile İspanya, 17 Mbps ile de Finlandiya  Danimarka ve Güney Kore olarak sıralanmıştı. Ancak konu 4G’den hiç kopmadan kesintisiz hizmet alabilme olduğunda Güney Kore %95 ile ilk sıraya çıkmış, onu %80’in üzerindeki oranlarla Japonya, Kuveyt ve Hong Kong takip etmişti. Toplam 22 ülkenin %50 barajını aşabildiğini de ekleyelim. Raporla ilgili diğer detaylara “4G’nin en hızlı olduğu ülkeler” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

4G’nin en hızlı olduğu şehirler

Yukarıdaki raporun sahibi OpenSignal, benzer nitelikteki araştırmalardan birini Avrupa’daki şehirler için de gerçekleştirdi. Sonuçlara göre Avrupa’daki operatörlerin son bir yılda iyi çalıştığını söylemek mümkün. Avrupa’nın 40 önemli metropolünde gerçekleştirilen araştırmaya göre ilk sırada Hollanda’nın Lahey şehri bulunuyor. Bu şehirde ortalama 4G hızı 31.5 Mbps seviyesinde. Onu bir başka Hollandalı Amsterdam 30.2 ile takip ediyor.  Bu iki şehir dışında 30 Mbps barajını aşabilmiş şehir Avrupa’da bulunmuyor. Üçüncü sırada ise sürpriz diyebileceğimiz bir isim, Bükreş var. 28.4 Mbps’lik ortalama 4G hızına sahip şehri Rotterdam, Viyana, Budapeşte, Marsilya, Riga, Madrid, Helsinki, Kopenhag, Lizbon, Göteborg ve Brüksel takip ediyor. Bu şehirlerdeki ortalama 4G hızı 20 Mbps ve üzerinde bulunuyor.

Araştırmanın gerçekleştirildiği 40 şehrin ortalama hızı ise 19.8 Mbps olarak ölçülmüş. 40. Sıradaki şehir ise Almanya’dan Frankfurt. Bu şehirdeki ortalama 4G hızı 11.4 Mbps olarak belirtilmiş.

SpeedCitiesEU-1

Kaynak: OpenSignal. Görselin büyük hali için tıklayın.

OpenSignal araştırmalarının önümüzdeki yıllara ait versiyonlarında Türkiye’den şehirleri de görmek mümkün olabilecek. Bizim operatörlerin 4G sunmaya başlayacağı Nisan ayından yıl sonuna kadarki performansı ise, ülkemizdeki şehirlerin Avrupa ve dünyadaki durumu için belirleyici olacak.

Yorumlar

  1. OpenSignal sunucuları Amazon CDN kullanıyor, performans da bu servise olan hızla orantılı olarak olumlu ya da olumsuz olarak artıp azalabiliyor. Yurtdışı ağlarımızın kalitesi belli zaten. Ha bu tür ortalama testlerdeki yüksek sonuçlar da düşük hızlı testlerin gölgesinde kalarak bu seviyelere iniyor. Diğer uygulamalara göre yarı yarıya bir hız alıyorum mesela hali hazırda 3G şebekesinde. 4G’de de performans çok iyi çıkmayacak.

    Romanya aslında bu konularda oldukça iyi ülkelerden. AB’ye üyelikten sonra yatırım olarak vs. de ilerledi, Bulgaristan gibi altyapı işlerinde de oldukça ilerledi. Bulgaristan’da düzgün 4G şebekelerin de tam hizmete girmemiş olması sayesinde bu testte göremedik mesela. Yoksa şehir dışında bir parkta bulduğum bedava WiFi’de 30 – 40 Mbit indirme ve yükleme hızı aldığım oldu. Sonraki rapolar oldukça ilginç olacaktır.

    Ayrıca operatör hızlarındaki bir etken de kotalar. Kotalar ne kadar fazla ise kullanım o kadar fazla olur ve hızlar da daha fazla düşer. Bize ABD’nin 4G’sinden hızlı 3G diye hızlar sunulabilmesinin altındaki neden aslında bu. Kotalar az, İnternet pahalı…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>