5. Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da düzenlenecek!

0

Dünya çapında IP adreslerini koordine eden ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), bu sene 5. Ortadoğu DNS Forumu’nu BTK’nın ev sahipliğinde Ankara’da düzenleyecek.

Nisan ayının sonunda dünyanın dört bir yanından siber güvenlik, alan adı sistemleri, Internet yönetişimi ve Internet girişimciliği uzmanları Türkiye’ye gelecek. 

DNS Forumu bu yıl Ankada’da BTK ev sahipliğinde düzenleniyor

Türkçesi İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu anlamına gelen ICANN, uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kar amacı gütmeyen bir kurum.

Bu işlemler ilk kez İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi tarafından ABD hükümetiyle yapılan anlaşma doğrultusunda yürütülüyordu. Günümüzdeyse IANA’nın işlevini ICANN gerçekleştiriyor. Özel-kamuya açık bir ortaklık olarak ICANN İnternetin çalışma kararlılığının korunması, rekabetin desteklenmesi, küresel İnternet topluluklarının daha geniş bir katılımla temsilinin sağlanması ve tabandan gelen, uzlaşma temelli süreçlerle görevine uygun politikaların geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Bu yüzden BTK’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5. Ortadoğu DNS Forumu internetin gelişimi ve güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>