50 milyon kullanıcıya en hızlı ulaşan teknoloji hangisi?

0

Various Sources tarafından yapılan bir araştırma ile farklı teknolojilerin 50 milyon kullanıcıya ulaşma süreleri derlendi. 50 milyon kullanıcıya ulaşma süresi bazı teknolojiler için yıllar sürerken, bazı teknolojiler için sadece günler sürdü.

50 milyon kullanıcıya ulaşma süreleri

İnternet tabanlı uygulamalar, kullanıcılara ulaşma konusunda standart hizmetlere kıyasla çok daha hızlı. Örneğin; 1960’lı yıllarda hayatımıza giren bir hizmet kullanıcı kitlesini büyütmede çok yavaş kalıyordu. Ancak günümüzde sıradan bir uygulama bile çok kısa bir sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşabiliyor. Various Sources tarafından hazırlanan bir infografik, hizmet sektörünün dünü ve bugününe ışık tutuyor.

İnfografikte farklı hizmet ve teknolojilerin 50 milyon kullanıcı barajını kaç yılda aştığı görülüyor. Hava yollarının 50 milyon kullanıcıya ulaşması 68 yıl sürerken, otomobiller için bu süre 62 yılda kaldı. Televizyonlar 22 yılda, ATM’ler ise 18 yılda 50 milyon kullanıcı barajını aştı. İnfografikte günümüz internet ve dijital hizmetlerinin kullanıcı kitlesine ulaşmakta çok daha hızlı olduğu görüyor. Bilgisayarların 14, internetin 7 yılda 50 milyon kullanıcı barajını aşmasının ardından, dijital hizmetler ve uygulamalar için altın çağı başlıyor.

Facebook 3 yılda, WeChat ise 1 yılda 50 milyon kullanıcı barajını aşmayı başardı. Listenin lideri Pokemon Go ise sadece 19 günde +50 milyon kullanıcıya ulaştı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>