Techinside Google News
Techinside Google News

500 tondan fazla plastik ve camı geri dönüştürüyor

Emirates, uçak yolculukları sırasında ortaya çıkan plastik ve cam atıklarını geri dönüştürmek için kurduğu sistemle her yıl 500 ton atığın doğaya karışmasını engelliyor

Emirates, uçakta atılan şişeleri yeniden değerlendirilmek üzere toplayarak 2022 yılı boyunca 500.000 kilogramdan fazla plastik ve camı geri dönüştürdü. 500.000 kilogram yaklaşık olarak Emirates’in amiral gemisi A380 model uçaklarının tam yüklü haline denk gelmektedir.

Dubai’ye varan her uçuşta, Emirates Kabin Ekibi cam ve plastik şişeleri Dubai’deki bir geri dönüşüm tesisine gönderilmeden önce hızla ayırmak için hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor. Cam rengine göre ayrılıyor ve eziliyor. Yeniden eritilmeye hazır olan bu “kırıntı” veya geri dönüştürülmüş cam, daha sonra BAE’deki cam üreticilerine yeni şişelerin toplu karışımlarına dahil etmeleri için gönderiliyor. Plastik şişeler temizlenip, pullar halinde doğranıp, topak halinde eritiliyor ve diğer plastik ürünlerin yapımında kullanılmak üzere için üreticilere gönderiliyor. Sonuç olarak, Emirates ve Emirates Flight Catering, her yıl binlerce kilogram cam ve plastiği çöp sahasından kurtarıyor.

- Advertisement -

Uçakta cam ve plastik geri dönüşüm girişimi, çevre bilincine sahip Emirates Kabin Ekibi tarafından 2019 yılında, düzenli web seminerleri ve etkinliklerin bir parçası olarak önerildi. Teklif olumlu karşılandı ve haftalar içinde uygulandı.

Geri dönüştürülmüş plastikten üretilen Emirates battaniyeler

Son altı yıldır Emirates, uzun mesafeli uçuşlarda Economy yolcularına geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış rahat ve sürdürülebilir battaniyeler sunuyor. Yumuşak ve sıcak tutan battaniyeler, 28 adet geri dönüştürülmüş plastik şişeden yapılmaktadır. Şişeler, ipliğe dönüştürülmeden önce plastik yongalar halinde parçalanarak bir yapağı malzemesi oluşturuluyor. İnce iplik daha sonra yumuşak battaniyeler halinde dokunuyor. Girişimin başlatılmasından bu yana geçen altı yıl boyunca, Emirates battaniyeleri 95 milyondan fazla plastik şişenin çöp sahasına gitmesini engelledi. Havayolu endüstrisindeki en büyük sürdürülebilir battaniye programı olarak, geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat kullanan üretim süreci de enerji emisyonlarını yaklaşık %70 oranında azaltmaktadır.

Sorumlu kaynak kullanımına öncelik verilmesi

Sorumlu bir şekilde tüketmek, tedarikçi davranış kurallarına çevresel bir gereklilik yerleştiren ve tasarım aşamasından itibaren ürünlerin tüm yaşam döngüsünü dikkate alan Emirates için önemli bir çevresel odak alanıdır. Örneğin, ahşap çay ve kahve karıştırıcıları, kâğıt pipetler ve uçak içi poşetler, sorumlu bir şekilde işletilen ormanlardan elde edilen ahşap ve kağıt kullanılarak yapılmaktadır. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir