5G 2020’de geliyor

0

4.5G’ye henüz geçeli 1 yıl olmamasına karşın, operatörler zaman kaybetmeyerek 5G konusunda ki hazırlıklarını devam ettiriyor. Turkcell ve Vodafone, 5G konusunda ki gelecek planlarıyla ilgili açıklama yaptılar.

5G saha testleri Turkcell tarafından yönetilecek

Turkcell, yaptığı açıklamada 2013 yılından beri üyesi oldukları Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği’nin yakın zamanda gerçekleştirilecek 5G saha testlerinin yönetiminin kendilerine verildiğini açıkladı.
Konu ile ilgili Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Dünyada 5G standartlarının belirlenme sürecinde aktif rol almaktan ve ilk 5G saha testlerini yapacak birim içinde olmaktan dolayı memnun olduklarını belirtti.

Çalışmalar 2017’de başlıyor

5G çalışmaları dünya genelinde 2017’de başlayacak. 2017 Nisan ayında 5G’nin standartları belirlenecek, sonrasında altyapı üreticileri bu standartlara uygun ilk prototipleri geliştirecek. Daha sonrasında Türkiye’den Turkcell’in yer aldığı bir ekip ilk saha testlerini gerçekleştirecek. Bu testler 2017 ortasından 2018 sonuna kadar devam edecek.
Gelişen Teknolojiyle birlikte kapasite sorunlarının 5G ile çözüleceğini belirten firma, bugün bir baz istasyonuna bağlanan yüzlerce kişinin ortak bir kapasiteyi kullandığını ancak 5G ile birlikte 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesinin mümkün olacağını ifade etti.
Kapasite sorunun çözümüyle birlikte indirme hızının 10 Gigabit’lere kadar ulaşacağı da söylenenler arasında.

Vodafone hız detaylarını açıkladı

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, 4.5 G’den 10 ile 100 kat daha hızlı olan ve 1000 kata kadar daha fazla kapasite sunan 5G hizmetiyle ilgili bilgiler verildi.
5G’ye 5 adımda çalışmalarını sürdürdüğünü belirten firma, aynı zamanda canlı olarak bir test gerçekleştirdi. 3 farklı frekans bandını birleştirerek ilk canlı lisanslı/lisanssız spektrum birleştirme testini gerçekleştiren firma, 400 Mbps hıza ulaştı.

Nesnelerin interneti hayatımıza girecek

Gigabit Toplumu 5G ile mümkün olacak diyen Mallik Rao, 5G’nin sadece daha hızlı bir internet amacı gütmediğine dikkat çekerek bağlantılı araçlardan bağlayıcı cihazlara pek çok uygulamanın hayata geçmesine olanak sağlayacağını ifade etti.
5G ile birlikte gecikme süreleri ciddi bir biçimde azaltılarak yeni nesil makineler arası iletişim uygulamaları hayata geçirilebilecek. Tek şebekeye birden fazla cihazın bağlanması, artık sorun olmayacak. 5G ile birlikte gecikme süresi insan refleksi hızı olan 1 milisaniyeye düşecek.

Altyapı bağımlılığı ortadan kalkıyor
Firma geliştirdiği portatif çekim noktaları fikri ile birlikte içinde SIM kart bulunan portatif bir kutu aracılığıyla kullanıcıların şebeke ihtiyacı giderilecek. Aynı zamanda firma şebeke fonksiyon sanallaştırma ile servislerinin bir çoğunu bulut ortamına taşıyarak altyapı bağımlılığını ortadan kaldırıp, kullanıcılara daha hızlı ve esnek servisler sunmayı planlıyor.

5G laboratuvarı kuruldu

Firma, aynı zamanda 2 yıl önce içinde Türk mühendislerin de olduğu bir 5G laboratuvarını en köklü üniversitelerden biri olan Dresden Teknik Üniversitesi’nde kurduğu belirtti. 5G ve daha ilerisi için araştırmalar yapan mühendisler, geleceğin mobil teknolojilerini geliştirecek çalışmalara imza atıyor.

5G kullanıcılara neler sunacak?

5G başta maksimum kapasite kullanımı sayesinde indirme ve gönderme hızlarında artış sağlayacak. Aynı zamanda düşen gecikme süreleri ile birlikte uzaktan yönetilen onlarca makine veya yüzlerce sensörün çalışması milisaniyeler içinde gerçekleşecek ve bu durum kullanıcılara olumlu olarak yansıyacak.
Yüksek hız ve düşük gecikme süreleri ile birlikte kullanıcılar günlük hayatta ihtiyaç duyduğu birçok şeye daha kolay erişecek.
Örneğin sürücüsüz aracınızla ilerlerken bir mağaza da bir ürünün indirme olduğu bilgisini anlık olarak hemen alabileceksiniz. Ödeme yaptığınızı algıladığında, aracınız otomatik olarak çıkış kapısına doğru hareket edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>