5G bağlantılı lastik üretildi

0

Pirelli bir ilke imza atarak, 5G bağlantılı lastik üretti. Bu lastik, sürücülere yol durumu hakkında bilgi verebiliyor.

5G bağlantılı lastik nasıl çalışıyor?

Kablosuz haberleşme teknolojileri, çok hızlı bir şekilde büyüme gösteriyor. Günümüzdeki sıradan fiziksel nesneler bile, kablosuz ağlar aracılığıyla artık internete bağlı hale geliyor ve bu nesnelerden gerçek zamanlı veriler alınabiliyor.

Dünyanın en önemli lastik üreticilerinden biri olan Pirelli; Audi, Ericsson, Tim, Italdesign ve KTH ile iş birliğine gitti. Yapılan ortak çalışma sonucunda, dünyanın ilk 5G bağlantılı lastiği üretildi. CyberTyre isimli bu lastik, anlık olarak veri takibi yaparak yol durumu hakkında sürücüye bilgiler verebiliyor. Örneğin, lastiğin yol tutuşunda azalma yaşandığında sürücü bu konuda uyarılıyor.

CyberTyre model lastiğin, başta Audi olmak üzere birçok fakrlı marka araçta kullanılması hedefleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>