Techinside Google News
Techinside Google News

5G destekli şehir nasıl olur?

%%excerpt%%

5G teknolojisine geçen İtalya, Milano’da Vodafone’un deneyim merkezini ziyaret ettik. Yeni bağlantı teknolojisi bir şehre ne katabilir? Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hasan Süel ile konuştuk.

5G destekli şehir nasıl olur?

- Advertisement -

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hasan Süel, İtalya’nın 5G’ye geçisi hakkındaki yorumunda: “Bir ülkenin tamamında 5G’nin hayata geçtiğini görmek çok güzel. Bu farklı iş alanlarında uygulama şansı veriyor bize. Beni bugün en çok etkileyen eğitim ve sağlıkla ilgili uygulama alanları oldu. Eğitimin daha verimli olması, daha etkin olması, tıpta uzaktan müdahale ve yönlendirmenin 5G üzerinden olması bu teknolojinin bize getirdiği yüksek kapasiteli hız ve çok düşük bekleme süresi de aslında bir paradigma değişikliğine doğru getiriyor.

“Sağlık ve eğitim sadece bunların bir örneği. Diğer iş alanlarında da büyük değişikler olacağını görüyoruz ve inanıyoruz, ayrıca bu bizi çok heyecanlandırıyor. Biz Vodafone olarak bir an önce ülkemizin de 5G’ye geçişinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili beyanatlar bulunuyor bizi heyecanlandıran tarihler de veriliyor, inşallah en kısa sürede geçeriz. Biz takvim açıklandıktan sonra kolları sıvayıp tamamen hazır olacağız. Sadece 5G’nin gelmesi değil bununla ilgili altyapı yatırımının da yapılması lazım biliyorsunuz. Sadece küçük hücreli baz istasyonları yeterli olmayacak aynı zamanda bunları fiberle birbirine bağlanması ve o tepkime süresini azaltma, hızı arttırmak ve kapasiteyi maksimize etmek için bizim güçlü bir altyapıya sahip olmamız lazım. Bu diğer dünya ülkeleri için de geçerli.” dedi.

5G teknolojisi ile uzaktan araç kontrolü, tıpta uzaktan operasyon, kargo teslimatı gibi işlemlerin gecikmesiz şekilde yapılması hedefleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir