5G, elektrikten sonraki en önemli gelişme olabilir mi?

0

Kablosuz iletişim teknolojilerinde beşinci nesle hızla yaklaşıyoruz ve 2020 ile birlikte 5G ağlar kullanıma açıldığında dünyada önemli değişimlerin de yaşanması bekleniyor.

Bu değişimlerin önemine vurgu yapan Qualcomm CEO’su Steven Mollenkopf, CES 2017’deki konuşması sırasında, 5G’nin elektrikten sonra insanlığın en büyük icadı olacağının altını çiziyor.

3G fotoğraf, 4G video anlamına geldi

3G’nin fotoğraf paylaşım servislerini ve sosyal medyayı yarattığını, 4G ile insanların video paylaşmaya başladığını anlatan Steven Mollenkopf 5G’nin ise tüm bir yaşamı etkileyeceğini vurguluyor.

Otonom otomobillerin, yapay zekayla çalışan internet nesnelerinin, akıllı şehirlerin, şehirlerin üzerinde uçup dakikalar içinde sipariş teslim eden drone’ların ve daha bir çok gelişmenin 5G ile mümkün olabileceğini hatırlatan Qulcomm CEO’su, bu nedenle 5G’nin teknoloji dünyasında, elektriğin keşfi kadar büyük bir adım olacağına inanıyor.

Tüm bu gelişmeler ise dünya ekonomisinde büyük bir sıçrama anlamına gelecek ve bugün hayal edemediğimiz boyutlarda yeni organizasyonların, şirketlerin ve ekonomik faaliyetlerin ortaya çıkmasına neden olacak. Steven Mollenkopf bu konuda haklı olabilir zira 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında hayal bile edemediğimiz, Apple’ın, Google’ın dünyanın en büyük şirketleri olması, Facebook gibi bir “arkadaşlık sitesinin” yüzlerce milyar dolar değere ulaşıp dünya ekonomisini ve siyasetini etkilemesi gibi detaylar, 3G ve 4G sayesinde mümkün oldu. 5G ile neler olabileceğini hayal etmek gerçekten kolay değil. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>