Techinside Google News
Techinside Google News

5G Hasat aşamasına giriyor!

Birkaç yıl önce GSMA Intelligence, dünyanın dört bir yanındaki operatörlerin 2020 ile 2025 yılları arasında üçten fazla yatırım harcaması için 1,1 trilyon dolar harcayacağını duyurdu. Bunun dörtte biri 5G ile ilgili. Bu yatırımın geri dönüşünü elde etmenin yolunun, hem tüketici hem de işletme sektörlerine yeni neslin faydalarını göstermeye bağlı olduğuna karar veren operatörler, şimdi 5G'yi evriminde bir sonraki aşamaya taşıyor ve teslim etme zorluğuna göre şekilleniyor.
- Advertisement -

Birkaç yıl önce GSMA Intelligence, dünyanın dört bir yanındaki operatörlerin 2020 ile 2025 yılları arasında üçten fazla yatırım harcaması için 1,1 trilyon dolar harcayacağını duyurdu. Bunun dörtte biri 5G ile ilgili. Bu yatırımın geri dönüşünü elde etmenin yolunun, hem tüketici hem de işletme sektörlerine yeni neslin faydalarını göstermeye bağlı olduğuna karar veren operatörler, şimdi 5G’yi evriminde bir sonraki aşamaya taşıyor ve teslim etme zorluğuna göre şekilleniyor.

Birleşik Krallık’ta  Kuzey’de T-mobile ve Rogers Communications, 5G bağımsız ağları, Gerçek zamana yakın veri işlemeyi mümkün kılmak için 5G’nin yüksek kapasitesinden, düşük gecikme sürecinden ve yüksek bant genişliği özelliklerinden yararlanmak için beklenen tüm isteklerle birlikte konuşlandırmalar.

Bu gelişmiş yeteneklerin , endüstri 4.0 genelinde sağlık ve otomotiv gibi sektörlerde yeni kullanım durumlarının yanı sıra spor etkinlikleri, oyun ve eğitim gibi ortamlarda AR ve VR uygulamaları aracılığıyla daha sürükleyici deneyimlere yol açması bekleniyor.5G’nin hasat aşamasına girmesi için 5G radyo yatırımlarının geri dönüşünü en üst düzeye çıkarmak için başka nelerin gerekli olduğunu düşünmeye başlamasının zamanı geldi.

Operatörler, 5G ağlarının potansiyelini ortaya çıkartmak için özel ulaşım yollarına ihtiyaçları olduğunu biliyor.

5G ağları, önceki nesillerden açıkça ayırt edilmeli ve gerçekten oyunu kurallarını değiştiren bir dizi yeni hizmet sunmalıdır. Bu hizmetler, operatör tarafından garanti edilmesi gereken hizmet seviyesi anlaşmaları olarak adlandırılan, oldukça çeşitlendirilmiş performans özelliklerine dayanacaktır.5G bu yeni hizmetlerin gerektirdiği garantili SLA’lar aralığında hizmet sunmak için gereklidir. 5G mimarisinin özünde, birleşik bir xHaul ağı üzerinden her biri farklı SLAS’a sahip çok sayıda hizmet türü sunma yeteneği bulunmaktadır. Ağ dilimleme gibi teknolojiler bunu gerçeğe dönüştürmektedir.

Elbette, taşıma katmanının veya xHaul ağının 5G’nin tam değerin ortaya çıkartmak için bir yükseltme gerektireceğini  en başından beri biliniyordu. Hasat gelirleri açısından, xHaul ağlarını elden geçirmek için en uzun süre bekleyen operatörler, ele alınması gereken pazardan en küçük paya sahip olanlar olacaktır.

Ağ dilimleme yoluyla, bir 5G ağı, spor etkinliklerinden yayın yapmak için planmış yüksek kaliteli düşük gecikmeli videoyu etkinleştirmek üzere günün belirli bir döneminde çok yüksek kapasiteli, düşük gecikmeli bir döneminde çok yüksek kapasiteli, düşük gecikmeli bir bağlantı sağlayabilir. Alternatif olarak akıllı bir şehirde, bir 5G ağı, garantili yüksek hızlı gerçek zamanlı acil durum iletişimi için ağın bir dilimini tahsis edebilir veya tahsis edilebilir. Operatörlerin kurumsal müşterilere sağlayabilecekleri hizmetler etrafında ağ yeteneklerini tanımlamaya yönelik bu odak kayması, şu anda telekomünikasyondan tekkolara geçişle karakterize ediliyor.Verizon Business veya BT’s Division X gibi birimler çeşitli iş zorluluklarını ve dikey bağlamları ile karşılaşmak için son teknoloji çözümleri sunmak üzere kurulmuştur. Operatörler müşterilere, hizmetleri eski haline getirmelerine, her bir hizmet haline getirmelerine ve yeni hizmetler sunmalarına izin verecek kadar çevik oldukları güvenini verebilmelidir.

Operatörlerin bu fırsatları ele alarak, ağlarının taşıma katmanının hedeflere yükseltmelerine geri dönmesi, ağın ileriye dönük olarak kritik ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesi açısından kritiktir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir