5G için tek fiber tek kule şirketi mi geliyor?

0

5G ihalesi öncesi hazırlıklar başladı. Hazırlıklar arasında tek fiber tek kule şirketinin de kurulması gündemde

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 5G için hazırlık yaptığı biliniyor. Bu hazırlıklar arasında fiber altyapı ve haberleşme kulelerine yapılacak yatırımlar da yer alıyor. Haberturk yazarı Güntay Şimşek yazısında fiber ve kule yatırımlarını ele alıyor. Güntay Şimşek’e göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve BTK 5G öncesinde tek fiber ve tek kule şirketini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Haberleşme Bakanlığı ve BTK’da yaptığı yaptığı araştırmaya dayandırıyor.  Buradaki amaç, sektördeki dağınıklığa ve çok sesliliğe son vermek.

Operatörlerin altyapıya bakmadan hizmet rekabetine odaklanmalı

Güntay Şimşek, bu şirketin muhtemel yapısına da değiniyor ve iki ihtimalin bulunduğunu ifade ediyor. Bu şirketlerden ilki üç operatörün iştirakiyle hayata geçerken, diğer şirkette kamunun kontrolünde bir yapıdan bahsediliyor. Haberleşme kuleleri için de düzenleyici kurum ve kamu tarafından kurulacak bir şirketle bu kulelerin tek elden yönetilmesi planlanıyor. Buradaki hedef ise operatörlerin altyapı yatırımlarıyla uğraşmamaları ve hizmet rekabetine odaklanmaları.

Şimşek yazısında 5G’nin önümüzde yıl Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde deneneceği bilgisine de yer veriyor. İlk aşamada hastane ve stadyum gibi nüfusun yoğun olduğu noktalarda 5G denenecek. Nitekim biz de 10 Nisan’da yayımladığımız haberde, Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın’dan da benzer bir bilgiyi almıştık.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>