5G otomobil ekosistemi kurulacak

0

5G otomobil ekosistemi

Huawei 5G otomobil ekosistemi kurmak için çalışmalara başladı. Otomobil sektörünü 5G ile buluşturacak bu ekosistemde, ilk etapta 18 şirket yer alacak.

5G otomobil ekosistemi neler sunacak?

İçten yanmalı motorların artık yavaş yavaş tarihe karışmaya başladığı bu dönemde otombil endüstrisi çok hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Üstelik bu dönüşüm benzin ve dizel yerine elektrik kullanılmasının da çok ötesine geçmiş durumda.

Araçların artık akıllı hale gelmeye başladığı günümüzde, ağ çözümleri konusunda da yenilikçi adımların gelmesi gerekiyor. Bu konuda Huawei öncü bir çalışmaya imza atıyor. 5G’ye dayalı otomobil ekosistemi kurmak için teknoloji devi, 18 otomobil şirketi ile bir anlaşma imzaladı. kurulan bu ekosistem ile 5G teknolojileri sunulabilecek ve ticarileştirilmesi çok daha hızlı olacak.

Huawei’nin kurduğu bu ekosistemde şu an için BYD, Great Wall, Chery ve JAC gibi Asya merkezli otomobil devleri yer alıyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu ekosisteme Avrupa merkezli markaların da katılması sürpriz olmayacak diyebiliriz.

Yeni ekosistemin otomobil endüstrisinde ağ çözümleri konusunda pek çok yeniliği beraberinde getirmesi ve otomon araç çalışmalarına ivme kazandırması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>