5G teknolojisinde yerli projeler tanıtıldı

0

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında geliştirilen yeni ürünlerin lansmanı, Vodafone Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun da katıldığı programda, yerli ve milli teknolojilerle geliştirilen “5G Çekirdek Şebeke” ve “NFVI Sanallaştırma Platformu” tanıtıldı. Etkinlikte, Türkiye’de ilk defa Görev Kritik Bas Konuş Sistemi senaryoları da hayata geçirildi.

Türkiye’de ilkler arasında!

Halihazırda, ABD, Çin, Güney Kore, İsveç, Finlandiya ve Japonya gibi ülkelerce geliştirme çalışmaları devam eden 5G haberleşme teknolojilerine yönelik, Türkiye’de de 2017 yılında önemli adımlar atıldı ve bu adımlar meyvelerini vermeye başladı.

Türkiye’nin dijital geleceği için kritik önemde olan Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nin yeni ürünleri ortaya çıkmaya başladı. TÜBİTAK-TEYDEB desteği ile Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) tarafından geliştirilen ürünlerin lansmanı oldukça ilgi çekiciydi.

Toplantının açılış konuşmasını BTK Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao yaptı. Toplantıya OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) Yönetim Kurulu Başkanı Veli Murat Çelik, TEYDEB Başkanı Mehmet Aslan’ın yanı sıra Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı (CTO) Yusuf Kıraç, Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin de katıldı. “NFVI Sanallaştırma Platformu”nun tanıtıldığı etkinlikte ayrıca ‘5G Çekirdek Şebeke’ ye bağlı olarak çalışan “IMS” şebeke üzerinden diğer lisanslı mobil ve sabit şebekelere doğru güvenli çağrı ve MCPTT (Mission Critical Push to Talk/Görev Kritik Bas Konuş Sistemi) senaryoları Türkiye’de ilk defa gerçekleştirildi.

Programda, 5G haberleşme iletimini sağlayacak ‘5G Anahtarlayıcılar’ ve ürünlerin yönetimi ile izlenmesini sağlayacak ‘5G Element Yönetim Sistemi’nin yeni versiyonları da tanıtıldı.

Bugüne kadar neler gerçekleşti?

UUYM5G projesine 16 firmanın yanında, 3 mobil işletmeci, üniversiteler ve akademisyenler de dahil oldu. Her yıl mobil işletmeciler tarafından 4.5G teknolojisine ilişkin yaklaşık 1,5 milyar TL’lik donanım ve yazılım yatırımı yapıldığı ve 5G teknolojisinde de benzer yatırım trendinin süreceği dikkate alındığında, UUYM5G Projesi sonucunda ortaya çıkacak yerli ve milli ürünler ile Türkiye ekonomisine milyarlarca TL’lik katkı sağlanması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>