6 adımda tatili kariyer fırsatına dönüştürün

0

Turizm sektöründe yaşanan tıkanma, tatil planlarınızı etkilemesin. Yoğun geçen bir yılın ardından bir iki haftalık tatil yapmak hepimizin hakkı. Tatil denince mutlaka içinde deniz, kum ve güneş olması gerekmiyor. Günlük rutininizden biraz uzaklaşmak bile, zihninizi ve vücudunuzu dinlendirerek, yılın yorgunluğunu üstünüzden atmanıza yardımcı olacaktır.

İş hayatında geçireceğiniz bu “kayıp haftayı”, uzun vadeli planlarınız ve hedefleriniz için verimli bir sürece dönüştürmek ise sizin elinizde. Bu sürede yeteneklerinize yenilerini eklemek, bir hedef doğrultusunda ilerlemek ya da bir sonraki girişiminiz için plan yapmak hiç de zor değil. Üstelik bunların tamamını denizden, kumdan ve güneşten uzak durmaksızın yapabilirsiniz. Fast Company’den Gwen Moran bunu başarmanın altı adımını şöyle sıralıyor:

1. En çok ne istediğinize karar verin

Bu adımın hakkını verebilmek için, bir düşünmeniz gerekiyor. New York merkezli kariyer danışmanlık şirketi Reboot Partners kurucularından Jaye Smith, “Profesyonel ve kişisel hedeflerinizi enine boyuna masaya yatırın. Daha iyi, daha mutlu, daha memnun ve kendini işe daha adamış biri olabilmek için en çok neye ihtiyacınız olduğunu iyice düşünün.” Sonra da yeni bir fırsat oluşturmak adına tatilinizi değerlendirin.

2. Önceden planlamaya başlayın

Yazar ve konuşmacı Chris Guillebeau, böyle bir tatil seyahatinde iki tip planlama olacağını söylüyor. İlk olarak yapmak istediğiniz şeyleri bir beyin fırtınasıyla oluşturursunuz, ardından bu hedefe giden gerçekçi adımları sıralamaya başlarsınız. “Bir sonraki büyük hedefinizde bazı kilometre taşları belirleyin.” Örneğin hedefiniz beş günde yeni gelir akışları belirlemek ise, bunu şöyle adımlara ayırabilirsiniz:
– Yeni şirketinizde size destek olacak kişileri belirleyin
– Seyahat sırasında mali hesaplamaları yapın
– Katılmak istediğiniz sınıf veya seminerlere rezervasyon yapın
– İhtiyaç duyacağınız materyal ve bilginin bir listesini yapın
– Tatil için gerekli kişisel ve profesyonel randevuları organize edin
– Tatildeyken, yapmak istediğiniz görev ve etkinliklerin listesi üzerinde çalışın

“Bu adımların bazıları oldukça kolaydır, bazıları ise uğraş gerektirir. Ancak bu sıralamayı yaptığınızda, ilerlemenizi takip etmeniz çok daha kolay olur.”

3. Gerçekçi hedefler belirleyin

Seçeceğiniz hedef hem ölçülebilir hem erişilebilir hem de sizi zorlayıcı nitelikte olmalı. Ne de olsa her şeyden uzaklaşıp başka bir konuda çalışabilme fırsatı her gün karşınıza çıkmıyor. Bu nedenle bu imkanı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. “Hayatı düzene sok” ya da “40 bin dolarlık kredi borcunu hallet” bir haftalık vakit için gerçekçi hedefler değildir. Bunun yerine, “gelecekte yeni fırsatlar yaratabilmek için bir yan uğraş başlat” gibi hedefler belirlemek gerekiyor.

Örneğin Guillebeau, kendi tatillerinde “Yeni başlatacağım blogun ilk düzine yazısını hazırla” ya da “almak istediğim işle ilgili gerekliliklerde usta ol” gibi hedefler seçtiğini anlatıyor. Ne yapacağınıza karar verince, bir zaman çizelgesi oluşturun ve bir oyun planınız olsun. Aksi halde yapmanız gerekenleri organize etmeye çalışırken vakit kaybedersiniz.

4. Sınırları belirleyin

Tasarım uzmanı Dan Clements, tatilde yeni hedeflerinize doğru yol alırken her an mevcut işiniz, sosyal medya ya da diğer aktivitelerin daha cazip görünebileceğini söylüyor. “E-posta, sosyal medya ve cihaz kullanımıyla ilgili kendinize sınırlar koyun. Bütçeniz dahilindeyse mekan değiştirin. Çünkü günlük rutininizden çıkmak, alıştığınız dikkat dağıtıcıların da ortadan kalkmasını kolaylaştırır ve yeni deneyimler yaşamak yaratıcılığınızı kamçılar.”

5. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın

Chicago’da çalışan fizyoterapist Kelley Kitley, yılda bir iki defa New Jersey’deki ailesini ziyaret ettiğini ve orada hedeflerini yeniden gözden geçirdiğini anlatıyor. Her yıl iki defa, iki haftalığına, eşi ve dört çocuğuyla birlikte gittiği bu tatilde, iş ve pazarlamayla ilgili planlarını yapmanın yanı sıra, yakında çıkacak kitabının önemli bölümlerini kaleme alıyor ve sosyal medyadaki kitlesini genişletiyor.

Ancak her seferinde kendine vakit ayırmayı da ihmal etmiyor. Sahilde oturarak, zihnini ve vücudunu dinlendiriyor: “Aralık ayında yaptığım tatiller yeni hedefler belirlemek için, yaz tatilleri ise bu hedeflerde geldiğim noktaları görmek için ideal.”

6. Tatil sonrası uygulamaya koyulun

Yeni kariyer hamleniz için tatil boyu yaptığınız çalışma ne olursa olsun, boşa gitmesine izin vermeyin. Yaptığınız planı tatil dönüşünde uygulamaya koyun. Tatil boyunca çalıştığınız hedefler için, “devam görevleri” oluşturun. Örneğin yeni bir şirket açacaksanız, belirlediğiniz tüm adımlar için kendinize tarihler belirleyin. Tatil boyunca edindiğiniz her türlü deneyim ve beceriyi, çalışma düzenine döndüğünüzde günlük rutininize eklemeyi ihmal etmeyin.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>