6G uydusu test için fırlatıldı

0

6G uydusu

Çin, dünyanın ilk 6G uydusu için test çalışmalarına başlayarak bir ilki başardı. Tianyan 05 isimli 6G uydusu test için uzaya fırlatıldı.

6G uydusu test aşamasında

5G’ye geçişi henüz yeni yeni konuşurken, 6G için de çalışmalar bir yandan başladı. Dünyanın ilk 6G uydusu test için uzaya fırlatıldı.

Tİanyan 05 isimli uydu, Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı. 6G uydusu ile terahertz bandındaki iletişimle nelerin sunulacağı ortaya konulacak. Bununla birlikte tarım, hayvancılık ve afet durumlarının anlık olarak izlenebilmesi için araştırmalar yürütülecek.

70 kg ağırlığındaki bu uydunun, 6G teknolojisinin neler yapabileceğine yönelik bir ön izleme sunacağı da belirtiliyor. Ayrıca bu uydu, küresel bir platform olarak da kullanılabilecek. Çalışmanın öncü isimlerinden Profesör Xu Yangsheng, bu uydunun dünya için bir ilk olduğunu, Çin için de bir dönüm noktası olacağını söyledi. Yapılacak testlerde, terahertz bandının bizlere neler sunacağı kısmen de olsa görülebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>