84 ülkeyi etkileyen kötü amaçlı yazılım keşfedildi

0

kötü amaçlı yazılım

ABD merkezli bir siber güvenlik şirketi, 84 ülkeyi etkileyen kötü amaçlı yazılım keşfetti. Bu yazılımın 13 bin 500 cihazı etkilediği belirtildi.

Kötü amaçlı yazılım Barracuda tarafından bildirildi

ABD merkezli siber güvenlik şirketi Barracuda Network, yeni bir kötü amaçlı kullanılan yazılım keşfettiğini bildirdi. Bu yazılımın başta Asya ülkeleri olmak üzere 84 ülkeyi etkilediği vurgulandı.

Android TV ve IoT cihazlarına bulaştığı keşfedilen yazılımın, 13 bin 500 cihaza bulaşmış olduğu belirtiliyor. InterPlanetary Strom’un yeni sürüm olarak belirtilen yazılımın tam olarak hangi işlevlere sahip olduğu bilinmiyor. Ancak bu yazılımla uzmanların kripto para madenciliği veya DDoS saldırıları yapmaya hazırlığında olabileceği vurgulanıyor.

Bulaştığı cihazda fark edilmeden arka planda çalışan yazılım, kullanıcılar için ciddi bir siber güvelnik tehlikesi oluşturuyor. Siber güvenlik uzmanları, özellikle IoT cihazlarda SSH erişimini yapılandırarak koruma sağlanabileceğini vurguluyor. Böylelikle standart şifreler yerine benzersiz anahtarlar kullanılarak kullanıcıların güvenliği sağlanabilecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>