900 milyon Android cihazı risk altında

0

Android cihazlarda bulunan çok ciddi bir güvenlik açığı, saldırganların telefonlardaki verilere ulaşmasını mümkün kılıyor. Açıktan etkilenen Android cihazlarının sayısı ise 900 milyondan fazla.

Güvenlik araştırmacıları, Qualcomm işlemci setinde çalışan bir yazılımda buldukları açığın, saldırganların telefona kolayca erişmesini sağlayacak kadar ciddi olduğunu fark ettiler. Dünyada Qualcomm işlemcileri kullanan Android cihazları bu nedenle büyük risk altında. Ancak şimdiye kadar bu açığı kullanarak yapılmış bir saldırıya dair bilgi bulunmuyor. Yani hacker’lar henüz bu açığı keşfetmemiş olabilir. Dolayısıyla, güvenlik araştırmacıları açık hakkında detaylı bilgi vermekten çekiniyor.

Söz konusu açıktan etkilenen başlıca Android modelleri ise şöyle:

-BlackBerry Priv, Dtek50
-Blackphone 1, Blackphone 2
-Google Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P
-HTC One, HTC M9, HTC 10
-LG G4, LG G5, LG V10
-New Moto X, Motorola
-OnePlus One, OnePlus 2,  OnePlus 3
-Samsung Galaxy S7 and Samsung S7 Edge (ABD veriyonları=
-Sony Xperia Z Ultra

Qualcomm’un ise, önceden kendisine iletilen bu açık için gerekli önlemleri alarak yamaları yaptığı vurgulanıyor ancak güncelleme almamış eski telefonların hala risk altında olabileceğinden şüphe ediliyor. Güvenlik firması Checkpoint, telefonlarında bu açığın bulunup bulunmadığını merak edenler için bir mobil uygulama yayınladı.  QuadRooter Scanner isimli uygulamayı Google Play Store’den indirip çalıştıranlar, telefonlarının durumu hakkında bilgi alabiliyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>