AB 2035’te tüple çalışan araçları yasaklayacak

0

tüple çalışan araçlar

Avrupalı milletvekilleri, AB’nin 27 üye devletini, 2035 yılına kadar tüple çalışan araba ve kamyonetlerin satışını etkin bir şekilde yasaklayan bir planı kabul etmeye ikna etti.

Komisyonun binek otomobiller ve hafif araçlar için revize edilmiş azaltma hedeflerini onaylamak için bir anlaşmaya vardılar. Avrupa Parlamentosu’nun baş müzakerecisi Jan Huitema: “Sıfır emisyonlu araba satın almak ve kullanmak tüketiciler için daha ucuz hale gelecek. Bugün, 2030 hedeflerinin iddialı bir revizyonu konusunda Konsey ile bir anlaşmaya vardığımız ve 2035 için %100 hedefini desteklediğimiz için memnunum. Bu çok önemli. 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşmak ve temiz sürüşü daha ekonomik hale getirmek” dedi.

Anlaşmaya göre, 2030’dan itibaren yeni arabalar, 2021 seviyelerine kıyasla karbondioksit emisyonlarında yüzde 55’lik bir indirime de uymak zorunda. Minibüsler yüzde 50’lik bir kesintiye uymak zorunda. Buna ek olarak anlaşma, mevcut AB fonlarının sıfır emisyonlu araçlara ve ileriye dönük ilgili teknolojilere geçiş için harcanması gerektiğini belirtiyor. Komisyon ayrıca, her iki yılda bir, bölgenin 2025’ten itibaren sıfır emisyonlu karayolu hareketliliğine yönelik ilerlemesini detaylandıran bir rapor yayınlama sözü verdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>