AB Facebook’a antitröst soruşturması açtı

0

AB Facebook

AB Facebook’a antitröst soruşturması başlattı. Facebook’un rakiplerinin verilerini kullanarak ihlal yapıp yapmadığı araştırılacak.

AB Facebook’a antitröst soruşturması başlattı

AB düzenleyicileri Facebook’un sınıflandırılmış reklam kullanımına ilişkin bir antitröst soruşturması başlattı. Düzenleyiciler, sınıflandırılmış reklamlarda onlarla rekabet etmek için reklamverenlerden toplanan verileri kullanarak sosyal medya şirketinin rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemeye çalışacak.

Avrupa Komisyonu yaptığı duyuruda, yetkililerin Facebook’un Marketplace platformunun, AB kurallarını ihlal edip etmediğini de değerlendireceğini söyledi.

Facebook, Bloomberg’e “haksız olduklarını göstermek için soruşturmalarla tam olarak işbirliği yapacağını” söyledi. Facebook, Almanya’da devam eden bir antitröst soruşturmasında da yer alırken, AB’nin İngiltere rekabet otoritesinin Facebook’un veri kullanımına ilişkin soruşturmasıyla da işbirliği yaptığını söyledi.

Rekabet ve Piyasa Otoritesi olarak bilinen düzenleyici, bugün, Facebook’un çevrimiçi reklam hizmetlerini ve kullanıcıların Facebook kimlik bilgilerini kullanarak üçüncü taraf uygulamalara ve platformlara giriş yapmalarına olanak tanıyan tek oturum açma özelliğini incelediğini söyledi. Facebook’un özellikle izinsiz ve rekabeti önleyici şekilde veri kullanıp kullanmadığı incelenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>