Techinside Google News
Techinside Google News

AB şifrelenmiş mesajları kırmayı öneriyor!

AB şifrelenmiş mesajları kırmayı önererek, güvenliği ön planda tutmayı hedefliyor. Öneride özellikle çocuk istismarına dikkat çekiliyor.
- Advertisement -

AB sohbet kontrol yasası, şifrelenmiş olsalar bile mesajlarınızın taranmasını öneriyor. Çocukların cinsel istismarına yönelik materyallerin önlenmesini amaçlayan teklif, temelde şifrelemeyi kıracak.

AB şifrelenmiş mesajları açığa çıkaracak

Avrupa Birliği, şifrelenmiş olanlar da dahil olmak üzere dijital mesajların toplu olarak taranmasını zorunlu kılacak yeni kuralları uygulamaya yaklaşıyor. AB hükümetleri çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerini (CSAM) tespit etmeyi amaçlayan yasa teklifine ilişkin bir tutum benimseyecek. Oylama, teklifin AB’nin yasa yapma sürecinde ilerlemek için yeterli desteğe sahip olup olmadığını belirleyecek.

İlk olarak 2022’de yürürlüğe giren yasa , paylaşılan görseller, videolar ve bağlantılar da dahil olmak üzere tüm dijital mesajlarınızı tarayan bir “yükleme denetleme” sistemi uygulayacak. Bu “incelenmiş” izleme teknolojisini kurmak için gereken her hizmetin, mesajlarınızı taramak için de izin istemesi gerekiyor. Kabul etmiyorsanız resim veya URL paylaşamazsınız.

Teklif edilen mevzuat uçtan uca şifrelemeyi aynı anda onaylıyor ve reddediyor gibi görünüyor. İlk başta, uçtan uca şifrelemenin “temel hakları korumanın gerekli bir yolu” olduğunu vurguluyor, ancak daha sonra şifreli mesajlaşma hizmetlerinin “yanlışlıkla çocukların cinsel istismarı materyallerinin paylaşılabileceği veya yayılabileceği güvenli bölgeler haline gelebileceğini” söylüyor. Önerilen çözüm, mesajları tarama için tamamen açık bırakıyor. Ancak bunu bir şekilde uçtan uca şifrelemenin sunduğu gizlilik katmanından ödün vermeden yapmayı amaçlıyor. Yeni denetleme sisteminin bunu , Signal, WhatsApp ve Messenger gibi uygulamalar şifrelemeden önce mesajlarınızın içeriğini tarayarak başarabileceğini öne sürüyor.

Buna yanıt olarak Signal başkanı Meredith Whittaker, kuralların yasalaşması durumunda uygulamanın AB’de çalışmasının duracağını, çünkü teklifin şifrelemeden önce taranıp taranmadığına bakılmaksızın “şifrelemeyi temelden baltaladığını” söyledi. Whittaker: “Buna arka kapı, ön kapı veya ‘yükleme denetimi’ diyebiliriz. Ancak adı ne olursa olsun, bu yaklaşımların her biri bilgisayar korsanları ve düşman ulus devletler tarafından kullanılabilecek bir güvenlik açığı yaratıyor, kırılmaz matematiğin korumasını ortadan kaldırıyor ve onun yerine yüksek değerli bir güvenlik açığı koyuyor” diyor.

Electronic Frontier Foundation,  Center for Democracy & Technology ve Mozilla’nın da aralarında bulunduğu birçok kuruluş, AB’yi kullanıcı içeriğini tarayan teklifleri reddetmeye çağıran ortak bir bildiriye de imza attı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir