AB siyasi reklamları engellemek istiyor

0

AB siyasi reklam

AB siyasi reklamları engellemek amacıyla yeni kurallar önerdi. Eğer kurallar yürürlüğe girerse, reklam verenler için yeni bir dönem başlayabilir.

AB siyasi reklamları engellemeyi hedefliyor

Avrupa Komisyonu, etnik köken, din, sağlık durumu veya cinsel yönelim dahil olmak üzere hassas kişisel verileri kullanan bazı hedefli siyasi reklam türlerinin, kullanıcılar açıkça izin vermedikçe yasaklanmasını önerdi.

Kurallar yürürlüğe girerse, reklam verenlerin, hedefleme için kullandıkları ölçütlerin yanı sıra “güçlendirme araçları veya yöntemleri” hakkında net ayrıntılar sağlaması gerekecek. Ayrıca, her reklam, bunun için ödeme yapan kişi veya kuruluşun adını göstermenin yanı sıra ne kadar harcandığını, paranın nereden geldiğini ve reklamın bir seçim veya referandumla bağlantısını açıklama açısından daha şeffaf olmalı.

Avrupa Komisyonu bu tedbirlerin büyük ölçüde kampanyaların marjinal grupları hedef almasını ve yanlış yönlendirmesini zorlaştırarak seçim bütünlüğünü korumaya yardımcı olacağını umuyor. İnsanların çevrimiçi veya çevrimdışı olsun, ücretli bir siyasi reklam gördüklerinde bunu kolayca anlayabilmeleri ve müdahale, manipülasyon veya yanlış bilgilendirmeden etkilenmeden siyasi tartışmalara katılabilmeleri gerektiğini söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>