AB temiz teknolojilerle ABD ile yarışabilir

0

AB temiz teknolojiler

Avrupa Komisyonu başkanı, Avrupa Birliği’nin temiz teknolojisinin ABD Enflasyon Azaltma Yasası (IRA) kapsamında hükümet desteğinden yararlanmaya hazırlanan ABD merkezli rakiplerine karşı rekabet etmesine yardımcı olacak finansman araçlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ursula von der Leyen, İsveç’in kuzeyindeki Kiruna kasabasında düzenlediği basın toplantısında, AB’nin mevcut 800 milyar avroluk kurtarma fonunun yüzde 37’sinin iklim değişikliğiyle ilgili yatırımlar için ayrıldığını belirterek, yeni ortak AB borç ihracına çağrıda bulunmadı.

Avrupa ülkeleri, Washington’un yeşil geçiş taahhüdünü genel olarak memnuniyetle karşılıyor, ancak sübvansiyonların çoğu yalnızca elektrikli arabalar gibi Kuzey Amerika’da üretilen ürünlere gittiği için IRA’nın şirketlerini haksız yere dezavantajlı duruma düşüreceğinden korkuyor.

Komisyon, devlet yardımı kurallarını gevşetmeyi planlıyor. Ancak bazı AB ülkeleri diğerlerinden daha fazla harcama yapabilir. Von der Leyen, bloğun tek pazarı korumak için “güvenilir ve iddialı” finansman araçlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Fransa, İtalya ve diğerleri, Ukrayna savaşının ekonomik yansımaları ve enerji fiyatı kriziyle başa çıkmak için yeni ortak AB borçlanması çağrısında bulundular. Ancak Almanya, Hollanda ve İskandinav ülkeleri başka çözümleri tercih ediyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB’nin ortaklaşa ödünç aldığı kurtarma fonunun büyük kısmının henüz harcanmadığına ve yaklaşık 200 milyar avronun talep edilmediğine dikkat çekti. Herhangi bir yeni ortak borçlanma düşünülmeden önce bu paranın harcanması gerektiğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>