Techinside Google News
Techinside Google News

AB, veri güvenliğinde anlaştı

Avrupa Birliği yetkilileri en sonunda veri güvenliği konusundaki yasalar için ortak bir paydada buluşuyor.
- Advertisement -

eu-flag-ss-1920Yaklaşık 3 senedir devam eden Avrupa veri güvenliği ve gizliliği yasama çalışmaları en sonunda nihayetine eriyor. Avrupa Konseyi bakanları genel anlamda bir fikir birliğine vardılar ve bir sonraki aşamaya geçmek için yıl sonuna kadar tüm gerekli içeriğin hazırlanmasına onay verdiler.

Avrupa Komisyonu, Parlamento ve Konsey’in de dahil olduğu üçlü çalışma için oldukça hevesli olduklarını bildirirken, 2015’in sonuna kadar sonuca varmak istediklerini yinelediler. Palamento ise konuya destek vereceğini Mart 2014 tarihinde açıklamıştı ancak Avrupa Konseyi (Liderler zirvesi)’nde çoğu başlıkta yeniden görüşmeye gidilmesini söylemişti.

Avrupa Birliği Savunma Bakanları tarafından açıklanan genel yaklaşıma dair maddeler ise şu şekilde;

– Veri güvenliği konusunda AB genelinde tek bir yasalar bütünü geçerli olacak, bölgedeki iş dünyası operasyonlarının üzerindeki yük (gereksiz admin gereklilik kuralları ve diğer bildirimler) azaltılacak.

– Unutulma Hakkı ve vatandaşların bilgilerinin tehlikede olması durumlarında çözüm için daha geçerli yasaların oluşturulması.

– AB dışındaki firmaların, Birlik içindeki şirketler ile çalışırken aynı yasalara uyma zorunluğunun getirilmesi.

– Veri güvenliği ile ilgili yasama organlarının güçlerinin yükseltilmesi, etkinliğin arttırılması.

Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen bazı isimler bu çalışmaların aslında politik kararlar olduğunu ve amacın sadece vatandaşı korumak olmadığını dile getiriyor. Dijital haklar organizasyonu olarak bilinen Access ise Konsey’in metninin pek çok açıkla dolu olduğunu söylüyor, mevcut yasa tasarılarının halkın bilgilerini izinsiz olarak şirketlerin kullanmasına izin verdiğini, değişimin olmayacağını savunuyor.

Bir sonraki üçlü görüşme ise 24 Haziran tarihinde gerçekleşecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir