Techinside Google News
Techinside Google News

AB yapay zeka yasasını ne zaman onaylayacak?

Teknik düzeyde Yapay Zeka Yasası müzakerelerine liderlik eden bir parlamento asistanı olan Laura Caroli, CES’te yapay zeka panelinde yorumlarda bulundu.
- Advertisement -

Teknik düzeyde Yapay Zeka Yasası müzakerelerine liderlik eden bir parlamento asistanı olan Laura Caroli, CES’te yapay zeka panelinde yorumlarda bulundu.

Halen yeni mevzuatı oylayacak olan Avrupa Parlamentosu’nun “gerçekten tamamlamaya ve Mart ayına kadar oylanmasını sağlamaya çalıştığını” söyledi. Caroli daha önce davanın 2023’ün sonuna kadar onaylanması gerektiğini ve iki yıl sonra yürürlüğe gireceğini, yani 2026’ya kadar hayata geçemeyeceğini söylemişti.

Caroli, yapay zekanın “sürekli geliştiği” için Avrupalı ​​yasa koyucuların risklere bir miktar esneklik sağlayan kademeli bir yaklaşım uygulamak istediğini söyledi. Mevzuatın yapay zekada güvenilirliği sağlamak ve şu anda Avrupalı ​​tüketicileri etkileyen korku faktörünü ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı. Caroli, “İnsanlar, özellikle daha güçlü hale gelip hayatımızın daha fazla alanını ele geçirdiği için yapay zekadan korkuyorİnsanlar bir makinenin verdiği kararlardan korkuyor” dedi.

Ancak kanuna dönüştürülmesi için mevzuatın her iki kurumu da geçirmesi gerekiyor. Milletvekilleri biyometrik tanımlama sistemlerine ilişkin hükümler üzerinde tartışırken yasa tasarısı Parlamentoda gecikti. Muhtemel Yapay Zeka Yasası, tüm uzaktan biyometrik tanımlama sistemlerini “yüksek riskli” olarak kabul ediyor. Bunu daha da karmaşık hale getirmek, kolluk kuvvetlerinin bu tür sistemleri halka açık alanlarda kullanma yasağıdır. Bununla birlikte, yasağın bazı muafiyetleri vardır ve bu tür sistemler yalnızca belirli durumlarda kullanılmak üzere yargı veya bağımsız bir organın izninin alınması gerekir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir