AB yenilenebilir enerjide bir ilke imza attı

0

AB yenilenebilir enerji

AB yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde bir ilki başardı. Yenilenebilirden üretilen elektrik, ilk kez fosil yakıt kaynaklı üretimi geçti.

AB yenilenebilir enerji ile fosil yakıtları geçti

Karbonsuz elektrik stratejisi izleyen AB, yenilenebilir enerji kullanımında önemli bir başarı elde etti. AB’de ilk kez, yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik, fosil yakıttan üretilen elektriği geçti.

Agora Energiewende tarafından paylaşılan rapora göre fosil yakıtların 2020 yılında AB’de elektrik üretimine katkısı yüzde 37 seviyesinde oldu. Yenilenebilir kaynakların katkısına baktığımızda ise yüzde 38 seviyelerine çıkıldığı görülüyor. Bu da yenilenebilirin, fosil yakıtları geride bıraktığını gösteriyor.

AB’de yenilenebilirde en büyük atılım yüzde 61 ile Danimarka’dan geldi. Danimarka’yı yüzde 35 ile İrlanda ve yüzde 33 ile Almanya takip etti. En düşük seviyede kalan ise yüzde 12 ile Çekya oldu.

Ancak yayınlanan rapordaki bu veriler, karbon emisyonlarındaki hedef olan 2030’daki yüzde 55 ve 2050’deki karbon sıfır hedefi için yeterli görülmüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>