ABD 5G ağını tahminlerden önce kurabilir

0

5G’nin hizmete girme tarihi olarak açıklanan 2020 biraz daha öne çekilebilir. ABD’de bürokratlar şimdi bu planı medya önünde tartışmaya başladılar.

Çin rekabeti ABD’yi zorluyor

ABD’nin 5G’yi bir an önce hizmete açma isteğinin arkasında Çin’den kaynaklı güvenlik endişeleri öne çıkıyor. Çin’den gelen siber saldırılarla sürekli savaşmak zorunda olan ABD hükumeti ülkedeki kamu ve özel sektörün siber savunma mekanizmasını güçlendirmek için 5G’yi bir an önce hizmete alma fikrine sıcak bakmaya başladı. 

Özellikle güvenlik alanındaki bürokratların talebine göre 5G’y, Eylül ayıyla beraber hizmete açtıktan sonra önümüzdeki 5 yıl içinde ülke çapına yayılmasını tamamlamış olmak ABD’ye önemli bir avantaj kazandıracak. Ayrıca bu planda dikkat çeken diğer bir nokta ABD devletinin 5G ağının kurulmasında doğrudan rol alması ve yatırım yapması. Bu da ABD’nin yüzyıllardır süren “özel sektör yatırımıyla gelişme” geleneğinin bozulması anlamına geliyor.

Bir diğer deyişle ABD devlet yatırımlarıyla özel sektöre ortak olmaya başlayacak. Bürokratlara göre bu gerekli bir adım çünkü Verizon, AT&T gibi dev GSM operatörleri 5G yatırımlarına başlamak için gerekli bütçeleri oluşturmayı 2020’ye bırakmış durumdalar ancak ABD’nin dünya çapında büyük avantaj kazanması için bu servislerin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor.

Öyle görünüyor ki, 2018 dünyada 5G servislerinin resmen başladığı yıl olabilir. ABD ile rekabet etmek durumunda olan Çin, Rusya ve hatta Avrupa ve Japonya da geri kalmamak için 5G servislerini 2019’da hizmete açabilir. 5G’nin hizmete gireceği yıl olarak belirlenmiş 2020’ye geldiğimizde ise 5G servisleri çoktan eskimiş bir teknolojiye dönüşebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>