ABD 5G ekipman açığını fırsata çeviriyor

0

ABD 5G ekipman

Huawei’ye uygulanan yasaklar, ABD’yi 5G ekipman konusunda daha güçlü hale getiriyor. ABD, piyasadaki bu açığı fırsata dönüştürecek.

ABD 5G ekipmanlarında güçlenmek istiyor

ABD ile Çin arasındaki teknoloji savaşında, Huawei başta olmak üzere Çinli birçok teknoloji şirketine yoğun ambargolar uygulanıyor. ABD bu konuyu fırsata çevirmek için de harekete geçti.

ABD özellikle de 35 milyar dolarlık mobil iletişim pazarını hedef alıyor. Son 5 yıllık sürece bakıldığında Huawei, Ericsson, Nokia ekipman sektöründe yüzde 20’lik paya sahipti. Ayrıca hiçbir firma yüzde 10 ve üzerinde bir paya sahip olmamıştı.

Dell’Oro Group tarafından paylaşılan bilgilere göre, dünyadaki şirketlerin yüzde 60’ı Hauwei ile çalışıp çalışmama konusunu tekrar gözden geçiriyor.

Mobil iletişim pazarında Huawei ve Çinli teknoloji şirketlerinin gücünü düşürmek isteyen ABD, bu alana daha azla yoğunlaşacak. ABD merkezli şirketlerin, yeni nesil kablosuz teknolojilerde öne çıkması için için kapsamlı planlama yürütülecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>