ABD başkanlık seçiminde mobil uygulama yarışı

0

ABD başkanlık seçimleri gittikçe kızışırken, Pazar geci AppStore’da ortaya çıkan bir iOS uygulaması, yarışa mobil uygulamaları da dahil etti. Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton’ın ekibi tarafından hazırlanan mobil uygulama, Clinton’ı destekleyenler için seçim sürecini ve seçim kampanyasını eğlenceli bir oyuna dönüştürüyor. Ancak buradaki “oyun” kelimesi yanlış anlaşılmasın, uygulamanın sonuçları Clinton’ın seçim kampanyasına olumlu etki yaratacak şekilde tasarlanmış.

Uygulamayı indiren destekçiler, kendilerine özel bir sanal seçim karargahı oluşturuyorlar. Daha sonra uygulama bu kullanıcılara belirli görevler atıyor ve kullanıcılar görevleri yerine getirdikçe puan kazanıyorlar ve bu puanları hem gerçek hayatta hem de sanal dünyada ödüller kazanıyor, indirimler alıyorlar. Kullanıcılar oyun sırasında hem yerel olarak hem de ülke bazında, diğer kullanıcılarla da yarışarak, Clinton kampanyasına en fazla destek veren kullanıcılar arasına girmeye çalışıyorlar. Yeterince yükse puan alanlara Hillary Clinton’ın imzasını taşıyan özel bir teşekkür mektubu gönderiliyor.

Ayrıca uygulama içinde, Clinton’ın medya önünde Trump’a karşı kullanamadığı ifadeler de yer alıyor. Örneğin, Clinton uygulamada, “ABD halkı ile Trump tehlikesi arasında duran tek kişi Hillary’dir,” gibi ifadeler yer alıyor. Bu uygulama, bir seçim propagandası olarak, ilk kez bir mobil uygulamanın kullanılması nedeniyle, büyük önem taşıyor. Bundan sonra pek çok ülkede, pek çok siyasetçinin ve siyasi partinin benzer şekilde propaganda uygulamalarını hayata geçirmesi bekleniyor. Uygulama bir Pokemon Go değil ama özellikle genç seçmenlerin bu “oyunsu” propaganda uygulamalarından etkileneceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>