Techinside Google News
Techinside Google News

ABD-Çin ticaret savaşı tırmanıyor: ABD, birçok Çin malına gümrük vergisini artırıyor!

ABD, Çin'den ithal edilen birçok ürüne daha yüksek gümrük vergileri uygulama kararı aldı. İşte detaylar.
- Advertisement -

ABD, Çin’den ithal edilen çeşitli ürünlere daha yüksek gümrük vergileri uygulama kararı aldı. Bu hamle, Çin-ABD ticaret savaşının tırmanışını hızlandırabilir. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Biden, Çin’in teknoloji transferi, fikri mülkiyet hakları ve yenilik alanındaki haksız ticaret uygulamalarını önlemek için stratejik sektörlerde gümrük vergilerini artırmaya yönelik bir adım attı. Bu sektörler arasında çelik ve alüminyum, yarı iletkenler, elektrikli araçlar, piller, kritik mineraller, güneş hücreleri, gemiden kıyıya vinçler ve tıbbi ürünler bulunuyor.

Yıllık 18 milyar dolarlık ithalatı etkilemesi beklenen bu yeni politika ile ABD, özellikle elektrikli araç sektöründe önemli bir vergi artışı yapıyor. Çin’den gelen otomobillerin gümrük vergisi %25’ten %100’e çıkarılırken, elektrikli araçların pillerine yönelik vergi oranı %7,5’ten %25’e yükseltildi. Benzer şekilde, yarı iletkenlere uygulanan tarife oranı da %50’ye çıkarıldı.

ABD’nin bu hamlesi, özellikle Çin’in Sincan bölgesindeki polisilikon üretimi gibi insan hakları ihlalleriyle ilgili endişeleri de yansıtıyor. Bu bölgeden gelen güneş enerjisi ithalatı zaten kısıtlanmış durumda.

ABD, yerli üreticilerini korumak ve üretimi teşvik etmek amacıyla son yıllarda benzer adımlar atmıştı. Bu çerçevede, Biden hükümeti 2022’de Savunma Üretim Yasası’nı yürürlüğe koyarak güneş panelleri ve temiz enerji teknolojilerinin üretimini artırmayı hedeflemişti. Ayrıca, yerli yarı iletken üretimini desteklemek için 52 milyar dolarlık federal fon ayrılan CHIPS ve Bilim Yasası da 2022’de yürürlüğe girmişti.

ABD’nin bu yeni gümrük vergisi politikası, küresel ticaret dengelerini değiştirecek potansiyele sahip ve Çin-ABD ilişkilerini daha da gerilimli hale getirebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir