ABD Çin’e koyacağı gümrük vergilerinden vazgeçti

0

Çin ile Ticaret savaşları yürüten ABD, Trump’ın dilinden düşürmediği ek gümrük vergilerini hayata geçirmekten vazgeçtiğini açıkladı.

Çin’de üretilmiş teknolojik ürünlerin ABD’ye girişinde %15 ek gümrük vergisi uygulamayı planlayan ABD, Çin ile anlaşma sağlandığı için şimdilik bu vergilerden vazgeçtiğini açıkladı.

Vergi savaşları Üçüncü Dünya Savaşı’na mı gidiyor?

Eğer vergiler yürürlüğe girseydi Çin’de üretim yapan ABD şirketleri de bu vergilerden olumsuz etkilenecekti. iPhone gibi ürünlerin fiyatında yaşanacak yükseliş, ABD içindeki satışların düşmesine ve şirketlerin borsadaki hisselerinde olumsuz değerlendirmeye neden olacaktı.

ABD’de borsada yaşanan düşüşler, hane halkının birikimlerini zayıflattığı için büyük tepki görüyor ve başkanın oy kaybetmesine neden olabiliyor.

Öte yandan ABD içine kolayca ürün  sokup satabilen Çinli şirketlerin ABD şirketlerine karşı güç kazanması da ABD’li şirketlerin değer kaybetmesine neden olduğu için orta vadede bu krizin çıkması kaçınılmaz görünüyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>